Kamínka 2019

aneb všechny cesty vedou do Prahy

Na tom, že Praha je uzel mnoha dopravních tras, křižovatka nespočtu spojů a řady druhů dopravy, byla postavená grafika letošních ročníku Kamínek (od webu a facebooku, přes informační materiály, visačky, trička…), orientační systém i všemožné nápisy a cedule v ZŠ Jižní. Především se to ale ukázalo v praxi, protože cestu do Prahy si ve dnech 12. až 14. dubna našel v posledních letech nevídaný počet účastníků. Na letošním ročníku největší pionýrské vzdělávací akce se jich za inspirací, výměnou zkušeností a setkáním s kamarády sešlo přes 250.

Mé první setkání
s pionýry, kteří na Kamínka zavítali, proběhlo trochu překvapivě už cestou. Poněkud prochladle jsem přešlapoval na zastávce autobusu, který mě měl dovézt posledních pár stanic, když kolem mne probíhala skupinka mládežníků povzbuzovaná vedoucím. Asi nějaký sportovní tým, říkal jsem si, dokud jsem si nevšiml pionýrských multifunkčních šátků na hlavách a krcích. V tu chvíli jsem věděl, že jedu správně. A v přehledu programů jsem pak zjistil, že jsem se potkal s účastníky programu nazvaného Ranní výklus po pražských památkách. 🙂B

Zahajovací rituál
Na zahajovací rituál se všichni účastníci potkali v tělocvičně. Rozdělili se do skupinek. Na barevné papíry (barvy si vybírali podle toho, jakým dopravním prostředkem přijeli) pak sepsali, co od Kamínek očekávají. Z papírů byly složeny vlaštovky. Kamínka byla symbolicky odstartována společným hozením vlaštovek.

Co letošní Kamínka nabídla
Tím se dostáváme k nabídce programů, kterých byly jako každý rok desítky, takže každý musel pečlivě vybírat, čemu věnuje svůj čas. Nakoukl jsem jen do několika, o jiných jsem mluvil s účastníky na chodbách – a sám bych se těžko rozhodoval. Přehled programů nabízel dost témat, která se na Kamínkách vyskytují pravidelně – protože jde v první řadě o inspiraci pro činnost oddílů – a tak tu byly rukodělky pro malé děti i větší šikuly, sporty jako kin-ball, brännball nebo lakros, různé typy her, zdravověda, turistika a třeba i povídání o propagaci Pionýra. Na výběr ale bylo i poměrně dost málo typických dílen – jako třeba 3D tisk, ZVOL SI INFO ve světě dezinformací, Hrátky s logikou, LowCost Travel: Jak projet Evropu za pár kaček?, Lezení na stěně – bezpečně nahoru i dolů, Ozoboti pro každého – jak na programovatelné robůtky, Ukázka hašení, Hravá elektronika…

I tady se určitě promítla poloha akce, díky které bylo jednodušší sehnat nepionýrské lektory – těch bylo 30 z celkových 63.

Celou dobu také probíhala „mafiánská hra“, ve které šlo o to podle fotky najít mezi účastníky svou „oběť“. Žádné mordy se ale nekonaly, hra byla hlavně seznamovací. 🙂

Co na to účastníci?
Mě osobně (byť jen coby pozorovatele) například hodně zaujalo zkoušení různých druhů smíchu ve velikém kruhu kolem tělocvičny (přesně se to jmenovalo Jóga smíchu). Ale důležité jsou dojmy účastníků, a tak jsem se vyptával a zjišťoval, co se jim líbí, co ne a zkrátka co na akci říkají. A hned musím říct, že jsem neslyšel jediné záporné hodnocení, ani na jednotlivý program a už vůbec ne na Kamínka celkově. Všichni chválili organizaci, komunikaci, líbila se grafika.

A co konkrétní dojmy a zážitky? Tady je aspoň několik z nich:

„Byli jsme na zdravovědě a tam to bylo super! Byly tam simulace, všechno jsme si vyzkoušeli. Pak nám i řekli, co bylo špatně, co dobře. Bylo to fakt užitečný a dobrý.“ Janča (22)

„Je to moje první taková akce, první Kamínka. Hrozně se mi tu líbí, dozvěděla jsem se se hodně nových věcí na téma cestování, což mě zajímá, protože bych taky chtěla zkusit cestovat.“ Lucka (17)

„Dojmy jsou určitě super, teď jsme měli hlavolamy a hrozně jsme si to užili, byla tam krásná přednáška, všichni jsme se zapojili, potkali jsme nový lidi.“ Terka (25)

„Nasbíral jsem zajímavou inspiraci na pohybových hrách. I to, co znám, bylo třeba nějak vylepšený, tak to bylo super.“ Vojta (16)

„Mně se to tu velice líbí. Byl jsem na hlavolamech a super. Hlavolamy mám rád a ty, co jsme tu viděli, byly bezva. Zaujal mě 3D tisk. S tím jsem neměl vůbec zkušenosti, ale po včerejšku si začínám myslet, že pořídit si 3D tiskárnu není úplně špatná věc, akorát se musí vyřešit recyklování odpadu. Takže já jsem zatím spokojenej!“ Vít (25)

„Za mě perfektní věc teepee, kde jsem se dozvěděl nový věci, co mě zajímají a jinde bych je těžko pochytil.“ Luděk (35)

„Nejvíc se mi líbily drobné hry v oddíle, ale celkově je akce dobrá.“ Tereza (15)

Organizační tým
Celkem se na organizaci podílelo 31 lidí. V jejich čele stál Láďa Šimek ze 188. PS T.O. Bobříci a jeho pravou rukou byl Ondra Machulda ze 68. PS Lvíčata. Všem, kdo přiložili ruku k dílu, patří hlasité: Díky!B

Na kafe do pražské kavárny? Nebo něco nakoupit?
Jak bývá na Kamínkách zvykem, pro účastníky bylo připraveno kromě vlastních programů i něco navíc. Kdo chtěl jen tak posedět a poklábosit nad (opravdu dobrou) kávou, ten zamířil k nápisu „Pražská kavárna“. Pro milovníky deskovek byla otevřená herna MINDOK. A kdo měl náladu nakupovat, mohl se zajít podívat do stánku Liman sport anebo do pionýrského stánku E-mošky.

Jakub