Seznamte se: PS Zborovice

Tentokrát nás seznamovací rubrika zavede do Zborovic nedaleko Kroměříže. Zdejší pionýrská skupina není úplně veliká, přesto se účastní oblastních i celostátních kol Pionýrského Sedmikvítku v různých oblastech, i dalších společných akcí a projektů, podílí se na rozvoji výchovných programů… Jak se jí daří v nevelkých Zborovicích, jsme si povídali s její vedoucí Lenkou Sakařovou.

Začněme jako obvykle stručným představením vaší skupiny. Kolik vás je, co vás baví, jaké pořádáte akce?
Jsme malá vesnická pionýrská skupina, která působí v obci nedaleko Kroměříže. Naše činnost není jednostranně zaměřena, snažíme se činnosti střídat tak, aby si to své mohl najít vlastně každý. Kromě pravidelných oddílových schůzek pořádáme víkendovky a další akce – např. Noc s Andersenem, letní tábor… Zapojujeme se i do vyhlašovaných akcí a soutěží. V obci spolupořádáme několik akcí pro děti – karneval, Hurá na prázdniny apod. Už několik let se připojujeme k Českému dni proti rakovině a k akci 72 hodin.

Chci se zeptat, jak se vám daří ve Zborovicích? Je to obec se zhruba 1500 obyvateli, takže vás asi skoro všichni znají, tak jak na vás reagují, mají děti zájem?
Tak já začnu od konce, asi bude nejpřesnější, když řeknu, že občas je to jako na houpačce. Děti mají zájem o činnost, ale poslední dobou stále častěji pouze nárazově, nechtějí být nikde „závazně“. Jsme malá obec a dětí zde ubývá, jako mnoho jiných obcí i ta naše stárne. Ale na druhou stranu je fakt, že už jsme si své místo vybudovali a většina lidí nás bere.

Když jsme se dostali k členské základně – vím, že vám začala klesat. Proč to tak je a co s tím děláte?
Ano, potýkáme se nyní s poklesem členské základny. Určitě to má své příčiny a jednou z nich je i to, že vedoucí PS, tedy já, pracovně od letošního roku působí mimo obec. A co s tím děláme? Prostě fungujeme dál, chceme věřit, že se najdou noví zájemci o práci a že třeba i někteří bývalí členové pochopí a vrátí se.

Musím se ještě blíže zeptat na Sedmikvítek. Jak jste se k němu vlastně dostali? Co na něm nejvíc baví děti?
Poprvé jsme se před lety zúčastnili Folkového guláše v Olomouci, potom jsme se jeli podívat na republikové finále Dětské Porty (v Edenu – to ještě ani nebyla Ledová Praha) a nějak se nám v té partě lidí zalíbilo… A pak už to šlo jedno po druhém – Dětská porta, Melodie, výtvarky a rukodělky, literárky, Clona. Jako v každém oddíle, někdo sportuje, jiný kreslí, píše, další zpívá nebo fotí – takže je to pro děti příležitost najít si to své.

Pojďme ale mimo vaši skupinu. Které velké společné akce máte rádi? Je jich podle vás dost?
Zúčastnili jsme se RESETu, Víkendu Zlaté fazole, Ledové Prahy, jezdíme na RF Dětské Porty, jezdili jsme na republikovou vybíjenou, vedoucí byli na Kamínkách… A na každé z akcí je to trošku jiné. Účast nás může v něčem posunout, něco nového nabídnout, ale hlavně jde o vzájemné setkávání, to je podle nás „to nejvíc“, co si z akcí odnášíme.

Když se podíváš na celý Pionýr, co myslíš, že nám nejde a v čem jsme naopak dobří?
Toto bude jen můj subjektivní pohled, ale budiž. Určitě bych vyzdvihla to, že se nám podařilo připravit výchovné programy – teď je jen začít víc používat :), dovedeme zorganizovat akce, které nám dělají dobré jméno (např. Ledová Praha). Mohla bych pokračovat, ale důležitější asi je, že po celé republice pracují stovky ochotných lidí, kteří pro tisíce dětí připravují schůzky, akce, soutěže, tábory. Jen bychom si možná občas měli každý z nás (nikoho se nechci dotknout a sebe nevyjímám) trošku připomenout, co že je to ta „komunikace“ a zkusit se podívat tak nějak kousek dál, než k vlastním dveřím.

Dokážeš popsat, proč ty osobně jsi pionýr?
Protože proto… toto by bylo fakt na dlouhé vypravování. 🙂

ptal se Jakub

PS Zborovice
Vznik: 1997 (nápad na obnovení PS vzešel od dětí po letním táboře)