Seznamte se: PS Jitřenka Kdyně

Neobvykle v jednom vydání představujeme dvě pionýrské skupiny naráz. Proč? Protože obě sídlí ve Kdyni, která má lehce přes 5000 obyvatel. Přesto obě bez problémů pořádají řadu akcí pro veřejnost a – světe, div se – oběma na ně chodí spousta lidí. Takže to asi opravdu jde…

Na úvod tě poprosím, popiš v kostce vaši pionýrskou skupinu. Jak dlouho fungujete, co rádi děláte, kam rádi vyrážíte na výlety?

Moje PS Jitřenka je mladá, vznikla teprve v roce 2007. Začínali jsme s 54 členy a pravidelnou poctivou prací jsme se dostali až na dnešních 134 členů ve třech oddílech. To si myslím, že je naše maximální kapacita. Nemáme klubovnu, oddíly se každý pátek schází v prostorách základní školy. Rukodělný je ve třídě, ostatní dva ve sportovní hale. Na schůzky chodí pravidelně kolem 90 dětí.

A co máme rádi? Naši celoročně obyvatelnou táborovou základnu v Zelené Lhotě, která je od Kdyně vzdálená 20 km a kam jezdíme nejenom s oddílovými dětmi na podzimní, jarní i velikonoční prázdniny, ale také na brigády a akce pro vedoucí, kdy zapojujeme například lanové aktivity a kontaktní hry. Mezi oblíbené akce pro vedoucí a instruktory patří i vodácké víkendy na řece Otavě.

Pořádáme dva letní tábory v Zelené Lhotě a jeden příměstský ve Kdyni. Všechny tábory jsou poslední roky pouze pro naše členy, protože zájem našich dětí je velký a nezbývají volná místa.

Vím, že kromě akcí pro oddílové děti toho děláte i dost pro veřejnost. Zkus popsat vaše nejvýraznější otevřené akce.

Chceme udržet tradici například „Strašidel“ – to si myslím, je s počtem 600 účastníků naše největší akce pro veřejnost.

Velkou oblibu mají také velikonoční a vánoční rukodělné dílny pro veřejnost, kam přichází kolem 100 zájemců. Mohla bych se zmínit ještě o akcích Psí stopou, Na kole a koloběžce nebo Mikulášském odpoledni… Další už nepřidáváme, protože nemáme ani volné víkendy, ani volnou kapacitu v oddílech a nakonec ani moc vedoucích.

Určitě to chce dost úsilí, udržovat tolik akcí v chodu každý rok. Jak se vám vložená energie vrací?

Ano, někdy je to celé náročné, protože musím v jeden čas shromáždit třeba 50 organizátorů. Ale vždycky to stojí za to, není lepší pocit než povedená akce.

A jak se nám vložená energie vrací? Každá akce utužuje kolektiv organizátorů. Občas přijde někdo „cizí“ s otázkou, jestli nechceme pomoci, a tak navazujeme více kontaktů s rodiči dětí. A také se najdou děti, které chtějí začít chodit do oddílu. Některé maminky přijdou pomoci i s oddílem, některé na akce.

A ještě k tomu pořádáte „na Zelené“ spoustu akcí i pro ostatní pionýry, jako letní táborové školy, pečení cukroví a podobně. Určitě ani nevím o všech. Vymýšlíte pořád nové, nebo vám ty tradiční už stačí?

Z kapacitních důvodů nám stačí ty tradiční, ale v myšlenkách se rodí nové… Teď je u nás zrovna kolotoč různých kurzů, na konci května se chystáme s oddílem malých dětí na víkendové přespání ve stanech a na podzim na zážitkový zdravotnický seminář. Snažím se, aby na základně zbyly také volné víkendy pro ostatní pionýrské skupiny, které k nám pravidelně jezdí.

A na závěr se jako vždy zeptám, proč jsi pionýr? Co ti to dává?

Proč jsem pionýr? Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela. Jsem pionýrka už od 1.třídy, kdy jsem byla hrdá jiskřička a to mi zůstalo. Měla jsem skvělou a nejlepší oddílačku „Béďu“ a chtěla jsem jí sahat aspoň po kolena. Snad se mi to aspoň trochu povedlo. Jsem pionýr tělem i duší v každé chvilce svého času. Pokud nepracuji pro Pionýr v práci „za peníze“, pracuji pro něj „zdarma“ ve volném čase. I mé myšlenky, když jedu v autě, jsou pionýrské. A co mi Pionýr dává? Radost, když vidím spokojenost dětí i vedoucích na našich akcích, radost, když vidím, jak nám základna pod rukama vzkvétá, a radost, když nám rodiče za naši práci děkují a jsou rádi, že jsou děti u nás spokojené.

PS Jitřenka Kdyně
Vznik: 2007
Počet oddílů: 3
Charakteristika: rukodělný, sportovní a všestranný