Seznamte se : Nesmrtelné oddíly – 34. pionýrská skupina Lesná v Brně

34. pionýrská skupina Lesná v Brně patřila i v dávných dobách k těm zajímavým a přitažlivým. Nikdy tu nechyběli vedoucí, ani pestrá a zajímavá činnost. „Že nás bylo hodně, že to běželo jak má, to bylo normální. Že jsme měli ještě v roce 1989 bez velkého náboru 13 táborů, také,“ vzpomíná mnohaletá vedoucí skupiny Hana Mrázová (75), mnohým známá i jako Johana. A také členka České rady Pionýra z dob jeho nezávislosti v letech 1968-9. I tady se dávno před rokem 1989 řídili biblickým moudrem: „Co je boží, bohovi, co je císařovo, císaři…“ To boží byly u skutečných pionýrů dětské zájmy, potřeby a radosti, to císařovo pak úkoly a požadavky těch vládnoucích. I proto může Johana konstatovat: „Pro mne byla a je největší odměnou věta, kterou slýchám stále častěji: Všechno, co jsme se na skupině naučili, se nám teď náramně hodí…“

Klubovničky v popelárnách

„Dřív tvořila střed pionýrského světa škola. Poskytovala možnosti, které jsou od převratu ztraceny – tělocvična,kuchyň, prostory, fotokomora atd. Všichni se se všemi vídali, každou první středu byl kolektiv kolem 60 vedoucích. Každoroční ples, sběr léčivek ve velkém, koncert Spirituál kvintetu, čtrnáctidenní největší bazar v republice od r. 1978 až do r. 1992 nám zaručovaly finanční soběstačnost. To se rozplynulo. Dnes naše kluby mají klubovničky v popelárnách, prádelně, kočárkárně a jedna bude v garáži, vše bez WC,“ vzpomíná mnohaletá vedoucí.

Osobní vazby

Vedení tvoří Johana – pedagožka ve výslužbě, ekonomka, podnikatel, doktor matematiky, matka v domácnosti ve věku 30 -40 let. „Na jednání jsou zváni ti, které potřebujeme, nebo přijdou ti, co potřebují nás. Jinak platí kdykoliv, kdokoliv telefonicky, mailem, či osobně u mne. Většinu věcí vyřizuji já, protože jsem důchodkyně,“ směje se Johana.

Letos zaplatilo členské příspěvky jen 35 členů, sdružených do jednoho oddílu a pěti klubů. Všeobecný oddíl Klubko, KUK Atlantik, Kometky, Mravenci, Slunce a Knights of Red Hills.

„Ne všichni příznivci PS jsou registrovaní a fungujeme na osobních vazbách. Máme kardiologa, zubařku, dětskou lékařku, architekty, stavební firmu, elektrikáře, několik počítačových expertů, koordinátorku volného času, tajemníka Ligy vozíčkářů, plynaře, školníka, zámečnici, učitele a učitelky. V Hodicích a Budči máme starosty a všichni nám přejí a doufám, že přát budou,“ vysvětluje dál Johana.

„Dopřáváme vedoucím volnost ve výběru toho, co chtějí a umí s dětmi dělat. Jedni tancují, tak mají kroje a radnice je podporuje, LARP v Bohunicích bojuje v imaginárních bitvách, pořádá vánoční turnaj v deskových hrách a i je podporuje radnice, stejně tak Atlantik, který preferuje i s podporou A-TOMu pobyt v přírodě a maminky s miminky. Mravenci zrekonstruovali klubovnu a na radnici musíme vybojovat a vybudovat WC, i když Brno – Sever nepodporuje nikoho,“ charakterizuje činnost klubů skupiny její vedoucí. Pojítkem téhle party je ale Vysočina s Kratiznou a Budčí. Všichni to tam prý milují a byla tam jak oslava promoce, tak i svatba, loučení před vojnou, oslava založení republiky 28. 10., a samozřejmě Silvestry a narozeniny.

Kdo šetří, má za čtyři

„Hlásáme heslo: „kdo šetří, má za čtyři“‘. Financí moc nedostáváme, něco málo na akce a příspěvek na klubovny od magistrátu. Rádi ale bereme i věcné dary. Kromě lokomotiv téměř všechno. I převozy darovaného něco však stojí,“ vysvětluje ekonomické zázemí života PS Johana.

Jako jinde, není to jednoduché. Poradili si i s následky vichřic Kiril a Ema, se ztrátami při několikanásobném vyloupení základen a opravili škody po vandalech. Jednoho zloděje dokonce sami chytili při činu a předali policii.

V Hodicích pomáhali s vysázením javorů podél cesty a hasiči u nich měli sraz a táborák. Pak za to čistili studny. Dobrý vztah má PS s magistrátem i jihomoravským krajem, jejichž dotace jí pomáhají zlepšovat tábořiště.

„Neporadíme si se zvýšeným jízdným. Jezdí se už hlavně na prodloužené víkendy. Pro vysoké náklady na dopravu jsme opustili tábořiště v Hůrkách. Nepomůžeme bohužel ani některým rodičům, kterým jsou ceny táborů i po slevách na sourozence příliš vysoké,“ připomíná známá fakta, trápící i další sdružení dětí a mládeže Hana – Johana, o níž je známo i to, že umí udržovat i dobré styky i se skauty, A-TOMem, universitní katedrou volného času, Ligou vozíčkářů a hlavně s bývalými pionýry na různých současných postech.

„Lidi vyrostli, někteří zmizeli, někteří se vynořují z hlubin času, většinou s jásotem, že jsme je vypátrali a že stále žijeme,“ končí Johana.

Karel Krtička – Krtek, foto web a archiv 34. PS Lesná, Brno