Seznamte se: 17. PS Karviná

Na konci stránky k RESETu se pravidelně setkáváte s podpisem „za MKOP Katka“. Kdo a z jaké skupiny ale tahle Katka je? Napoví vám tento díl mozaikové seznamky, ve kterém si povídáme s Katkou Jachymčákovou ze 17. pionýrské skupiny Karviná.

Začněme klasicky tím, že čtenářům v kostce přiblížíš vaši skupinu. Kolik vás je, co vás baví, kam rádi jezdíte?
Jsme skupina se čtyřicetiletou tradicí. V časech bídy jsme fungovali jako čistě táborová skupina a přiznáváme se k tomu. Od roku 2014 jsme už opět plně funkční pionýrská skupina. Změnili jsme sídlo, skupináře a názvy oddílů, ale jméno skupiny chceme nadále ponechat stejné vzhledem k dlouholeté tradici, dobrému jménu a hezkému logu skupiny.

Nyní máme 49 členů a dva oddíly. Oddíl Burgiho parta vede bývalý skupinový vedoucí Petr Furas (Burgi) se svým synem Lukášem. Jejich oddíl je turisticky zaměřený. S dětmi se vydávají jednou měsíčně na výpravy, víkendovky a počet dětí v jejich oddíle každým rokem stoupá. Druhý oddíl Doubraváček vedu já společně s Terezkou Kozubkovou. Scházíme se v naší klubovně, kterou sdílíme s Mateřskou školou Doubrava. Oba oddíly se snaží o to, aby byly „naše“ děti v oddílech šťastné, získaly nové kamarády, vytrvaly ve skupině co nejdéle. Daří se nám to i díky velmi žádaným letním táborům. Každý oddíl pořádá svůj vlastní a účastníků rok od roku přibývá. A klíčíme. Poslední dva roky spolupracujeme se skupinou Těpéra z Karviné. Ti nás berou s sebou na víkendové a prázdninové akce, naučili nás spoustu her s Kinballem a rádi společně bruslíme.

Vím o tobě, že nejsi žádná ostřílená vedoucí, jsi vlastně celkem začátečník. Jaké to je, když rovnou vedeš celou skupinu?
Ze začátku to byla euforie a radost z každé nově objevené aktivity v Pionýru. RESET na Džbánu, Klíčení a jeho podpora, slevy, noví lidé, kteří mi se vším pomáhají, spousta možností, které jsme nevyužívali. Nárůst členské základny, pravidelná činnost obou oddílů…paráda. To vše ale stojí strašně moc času a práce. Kdybych neměla tak spolehlivou a obětavou podporu své hospodářky Aničky a MKOP, nezvládla bych to. Ještě pořád v tom plavu a hodně věcí nestíhám a občas prostě musím vypnout a na všechno se „vykváknout“, abych se nezbláznila.

Mám pro čtenáře ještě jeden „drb“. Ty jsi do činnosti v Pionýru „navezla“ velkou část svojí rodiny. Jak se to seběhlo?
Hlavně do táborové činnosti jsem zapojila prakticky celou svou rodinu. A ani to nemohlo být jinak, protože jsem vyrostla na Burgiho táborech, které byly vedeny formou rodinného podniku. On na svůj tábor vozil otce Karlíka, který byl nejlepším nočním hlídačem, jeho maminka mu šila kostýmy. Jeho synové na táborech prakticky vyrostli a dobří přátelé se na táborech vždycky hodili.

Takže, kde chcete vzít zodpovědnější lidi, když začínáte s táborem od nuly a původní vám zůstala jen kuchyň? Můj manžel se vnořil do pionýrského života naplno, velmi mě podporuje a pomáhá mi. Sám se ujal funkce zdravotníka, a když má čas, zajde i na schůzku oddílu – hlavně teda do tělocvičny. Ostatní členové rodiny jsou neopomenutelnou oporou, a tím myslím i tu rodinu táborovou.

I když máte v názvu Karviná, působíte hlavně v Doubravě, což není úplně velká obec. Jak moc se tam o vás ví? Jak se zapojujete do života obce? Zkrátka jak se vám tam žije?
Doubrava je velmi postižena hornickou činností a potýká se s dlouhodobým odlivem obyvatel. Proto je obec vděčná za každou činnost, která jí pomáhá žít. Máme maximální podporu finanční, ale především lidskou. Spolupracujeme úzce s obecním úřadem, základní i mateřskou školou, SRPŠ i ostatními obecními spolky. Takovou podporu bych přála všem.

Účastníci RESETu se nejspíš potkají nejen s tebou, ale i dalšími lidmi z vaší skupiny. Na jakých dalších společných akcích se objevujete? Které vás baví?
RESET je jasný a tradiční akcí je pro nás Ledová Praha, kde jsme nevynechali snad jediný rok. Poslední tři roky už jezdíme jako dvě nezávislé výpravy o minimálně 20 dětech, takže i účastníků Ledovky u nás přibývá.

A jako vždycky pojďme k celému Pionýru. Se spoustou věcí se teprve seznamuješ – co myslíš, že je v Pionýru průšvih a co je naopak super?
Vyložený průšvih v ničem nevnímám. Máme strašně moc administrativy, pro mě jsou stále ještě nejasné dotace, se kterými pak otravuji MKOP, a nestíhám zpětné vazby ke Klíčení. Na skupináře, který není ostříleným pionýrem, je vedení skupiny dost náročné.
Možná by se mohlo ujasnit, jak se pionýři oslovují. Když jsem zamířila poprvé na MKOP, tak mi bylo řečeno, že si všichni pionýři tykají. Ale jak jsem zjistila, neplatí to na všech úrovních spolku.
A co je v Pionýru super? Je tu spousta lidí se stejným cílem. Lidí, kteří všechno dělají jen proto, že je činnost s dětmi v tom našem spolku prostě baví, bez ohledu na to, jak je to občas těžké. 🙂

Přichází tradiční závěrečná otázka. Proč jsi pionýr?
Protože mě to baví.

ptal se Jakub

17. PS Karviná
Vznik: 1. 9. 1977