Pionýrský trojboj

Přibližně dvě stovky dětí z brněnských pionýrských oddílů se sešly druhou únorovou sobotu na Lesné, aby změřily síly ve třech disciplínách. Šlo o novou soutěž Zelené ligy s názvem PioTrio, kterou pro ostatní připravili vedoucí z oddílů 111. PTO Vinohrady a 2. PTO Poutníci.

Soutěžily vždy tříčlenné týmy, které postupně zdolaly disciplíny ve vzduchu, ve vodě a na zemi. První disciplína spočívala ve střelbě z foukaček podobných těm, které mají domorodé kmeny. Nestřílelo se však otrávenými šipkami na zvěř, ale bez jedu a do papírového terče.

Druhá disciplína se odehrávala ve vodě. V bazénu se potkala dvě družstva a soutěžící měli za úkol přesunout co nejrychleji na břeh určené předměty. Jeden z trojice nosil v síťce gumové kačenky, druhý měl za úkol trefit plastovými míčky lavór na břehu bazénu a třetí přenášel nafukovací balónky nebo lovil ze dna gumová závaží – to pokud družstvo patřilo do starších věkových kategorií.

Poslední disciplínou bylo klání v běhacích piškvorkách, kde proti sobě stály vždy dvě trojice z různých oddílů a měly za úkol poskládat v herním poli své tři značky do řady. Hráči z obou týmů vybíhali k hernímu poli, kde položili svoji značku a rychle se vraceli zpět, aby předali štafetu dalšímu. Když hráči položili všechny tři mety, mohli přesunout jednu metu ze svých dříve položených, a to až do chvíle, než jedno družstvo poskládalo nepřerušenou řadu tří met své barvy. Týmy sehrály 4–8 takovýchto zápasů, pokaždé s jiným soupeřem, a z každého zápasu si započítaly body dle vítězství, prohry nebo remízy.

Po odehrání všech tří disciplín se vyhodnotilo pořadí ve všech disciplínách a nejlepší týmy dostaly hodnotnou cenu. Družstva na prvních místech získala kromě cen i trička s logem soutěže, která mohou s hrdostí nosit pouze vítězové soutěže PioTrio. Dle všech zúčastněných to byl další podařený závod Zelené ligy a všichni se jej rádi v budoucnu opět zúčastní.

Jirka Balej