Pionýrský Sedmikvítek – Clona

V době, kdy má chytrý telefon s fotoaparátem skoro každý, není problém fotit. Zajímavých záběrů z výpravy, klubovny nebo jen tak z procházek máme všichni plný telefon. Tak proč se s nimi nepochlubit?

Přesně od toho tu máme otevřenou pionýrskou soutěž Clona a přihlásit se není nijak složité. Stačí vyplnit přihlášku, rozhodnout se, do jaké kategorie snímek patří, a je to. Vlastně ne, zapomněla bych na důležitou věc – pojmenování snímku! Název totiž dokáže dát fotce úplně nový rozměr, díky tomu správnému pojmenování v ní divák může objevit další významy a při hlasování vám to třeba získá i další plusové body.

Jak soutěž probíhá?
Nechce se vám fotky tisknout a posílat? Nevadí, to už dávno není nutné. Fotky můžete posílat elektronicky, e-mailem v příloze nebo přes jakékoli bezplatné úložiště. Dokonce tuto elektronickou formu upřednostňujeme.
Tematické kategorie se v posledních letech mírně změnily. Z portrétu se stal Pionýrský úsměv (ano, přesně jako soutěž, která proběhla před několika lety), vznikly kategorie Schůzky, Tábory a výpravy a Příroda a životní prostředí. Pátou kategorii Extra jsme se rozhodli udělat proměnlivou, pro tento ročník je to téma Pionýr – příležitost pro potkávání.
Soutěží se vždy také v několika věkových kategoriích a je jen dobře, že v posledních letech přibývají dětští soutěžící. Fotografie už tedy neposílají jen vedoucí a instruktoři (kde byla vždy velká konkurence), ale zapojují se i děti.
Všechny přihlášené snímky pak hodnotí nejméně tříčlenná porota, která bere v úvahu jak technickou kvalitu, tak kompozici, obsah snímku či vystižení tématu kategorie.

Vážně fotí i děti?
Jasně, vždyť to přece není nic těžkého! Zkuste někdy uspořádat schůzku zaměřenou na focení – jak najít zajímavé objekty k focení, vyzkoušet stejnou věc z několika různých úhlů a podobně… Garantuji vám, že to děti bude bavit. Nebo se s dětmi domluvte a fotosoutěž vyhlaste jen jako součást některé schůzky a výpravy. Z fotek si potom můžete udělat vlastní výstavku nebo třeba skupinové kolo Clony – na webu, na facebooku nebo v tištěné podobě přímo v klubovně.

Jak se přihlásit?
Termín uzávěrky celostátní Clony jsme v tomto ročníku poprvé posunuli až na konec února. Snímky tedy posílejte do 28. února 2018 na e-mail clona@plzenskypionyr.cz, případně vytištěné na adresu Plzeňská krajská organizace Pionýra, Dítětova 192/9, 312 00 Plzeň. Upřednostňujeme zaslání elektronickou cestou.
Sledujte facebookové stránky Pionýra, kam budeme postupně přidávat přihlášené snímky a každý může hlasovat o tom, které fotky jsou nejhezčí, nejzajímavější nebo třeba nejvtipnější. Fotka, která získá nejvíce „lajků“, vyhrává Internetovou cenu.

Hlavní je se nebát a zkusit to, fotíme přece všichni.

Mirka tolarová
ilustrace: snímky z dětských kategorií posledních tří ročníků Clony

Všechny snímky na této dvoustraně fotily děti do 12 let.