OPERACE PANDORA – mor, tyfus a cholera

O prodlouženém víkendu 5 – 8. 5. se branný oddíl SOSNA – FOX ve spolupráci s PS Mír Domažlice – 301. Pionýrská zhostil na základně 63. PS Sosna (TZ KAPR, Popovice) pořádání II. republikového setkání pionýrských airsoftových oddílů. Převzali jsme štafetu po loňském úspěchu mladoboleslavských pionýrů.

V pátek po příjezdu čekalo airsoftové oddíly seznámení se základnou a stavba stanů. Pro některé skupiny to byl úkol velmi náročný, jelikož po vydatných deštích naše základna vypadala trochu jako bažina… Následovala večeře, slavnostní zahájení a brífinky vedoucích k nadcházejícím misím a úkolům.

V sobotu nás po snídani čekal první ostrý poplach. Podle informací ze zpravodajských služeb chystaly protivládní jednotky (rebelové) útok na důležité datové a informační servery. Oddíly byly rozděleny na útočící stranu – rebely (PS Dravci – Sokoli a Rodinné centrum Slunečník – Angry Eagles) a vládní jednotky (PS Trojlístek Strašice – Žabičky, PS Mír Domažlice – 301. Pionýrská a 63. PS Sosna – SOSNA – FOX). Obránci začínali na hlavním uzlu (v centru) a měli za úkol postupně vytlačovat rebely z jednotlivých větví zabíráním dalších, menších uzlů. Bojovali statečně, nicméně po silném tlaku bohužel podlehli útočníkům. Rebelům se tedy podařilo dobýt vládní servery a získat přístup ke všem uloženým informacím.

Následoval rychlý oběd, krátký odpočinek a kontrola výbavy. Pak už jsme se mohli přesunout do blízké vesničky (Popovice) kde na nás čekal objednaný autobus. Cílem výletu bylo Vojenské technické muzeum Lešany (kde nás přivítal místní správce, i přesto, že oficiálně otevírají sezonu až v červnu). Měli jsme možnost projít celou expozici a navíc s odborným výkladem. Také jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži (zrak i sluch) tankovou bitvu. Nechyběla ani obligátní návštěva místního army shopu (trochu jsme jim to tam v 60 lidech vybrakovali).

Vzhledem k předchozímu neúspěchu mise na nás po návratu čekaly úkoly zaměřené především na spolupráci a koordinaci. Desetičlenné týmy se vydaly do okolí základny plnit náročné úkoly, jako například stavba modelu podle předlohy, ovšem v rukavicích, a každý člen mohl skládat jen 10 vteřin a pak se musel s někým vystřídat. Dále zneškodnění bomby pomocí matematiky nebo odstranění miny z cesty. Úkolů bylo opravdu hodně a u některých se skupinky řádně zapotily.

V neděli ráno opět čekal základnu poplach. Rebelové se rozhodli zaútočit na tajné vládní zařízení pro výzkum smrtelných chorob a biologických zbraní. Tentokrát byli hráči rozděleni různě (podle speciálního algoritmu) na čtyři skupinky (modří a zelení proti červeným a žlutým). Modří představovali vládní jednotky a měli za úkol střežit aktivační kódy k destrukčnímu zařízení (které mohlo zničit celý vládní komplex). Žlutí naopak představovali rebelské jednotky, které se chtěly těchto kódů zmocnit a předat je svým spojencům (červení), kteří střežili destrukční zařízení. Poslední skupinka (zelení) měla za úkol dobýt stanoviště s destrukčním zařízením a zabránit červeným ve spolupráci se žlutými v jeho aktivaci. Po dlouhém a lítém boji na obou frontách nicméně žlutí úspěšně dešifrovali klíč a podařilo se jim jej předat červeným a aktivovat destrukční zařízení. Získali také několik vzorků velmi nebezpečných a nakažlivých chorob.

Odpolední program tvořily hlavně střelecké soutěže. Střílelo se i z méně obvyklých zbraní, například z luku, praku nebo foukačky. Několik stanovišť bylo také věnováno „speciálním“ střeleckým disciplínám, například rychlost střelby, přebíjení na čas, výměna zbraně z dlouhé na krátkou, střelba na písmena nebo IPSC trať s rukojmím. K tomu byly připraveny extra disciplíny – bungee running (aneb přeper gumové lano) a hledání min pomocí detektoru kovů.

Večer při slavnostním táboráku byli vyhlášeni nejlepší střelci. Kdo chtěl, mohl se poté účastnit večerní hry Predátor pouze pro kategorii 15+. Skupiny se rozdělily do dvou týmů a pohybovaly se v určeném prostoru. Pět hráčů bylo vybráno, aby představovali predátory, kteří „loví“ ostatní hráče pomocí klacků. Zasažený hráč počítal do 30 a pak mohl znovu hrát. Tým se nesměl zastavit. Týmy (vojáci) byly označeny svítícími tyčkami. Hlavním úkolem všech bylo pohybovat se co nejtišeji, aby je predátoři nenašli.

V pondělí dopoledne čekala účastníky poslední mise. Šlo doslova o život. Díky předchozímu vývoji, kdy se rebelům podařilo zničit vládní výzkumné zařízení, bohužel došlo k úniku smrtelně nebezpečných virů. Nejbližší okolí základny tak bylo kontaminováno a všichni účastníci potřebovali antivir. Naštěstí se v okolí základny nacházelo několik „zdravotnických“ center – hotspotů – kde měli hráči možnost získat antivir. Tuto misi hrály oddíly samy za sebe. Každý oddíl měl za úkol obsadit jiný hotspot a udržet jej co nejdéle. Počítala se doslova každá minuta. Samozřejmě čím více stanovišť oddíl obsadil, tím více mohl získat bodů. Na konci hry se každému oddílu odečetl čas potřebný k aplikaci antiviru (za každého hráče 1 minuta). V této misi zvítězil oddíl Angry Eagles (Rodinné centrum Slunečník), druhý byl oddíl SOSNA – FOX (63. PS Sosna), třetí společná skupina Žabičky (PS Trojlístek Strašice) a 301. Pionýrská (PS Mír Domažlice), na posledním místě skončili překvapivě Sokoli (PS Dravci).

Následovalo slavnostní zakončení celých manévrů, vyhodnocení a rychlé balení a sklizení výbavy, protože se blížilo opravdu ošklivé počasí (až na pár kapek bylo ale celý víkend přijatelné počasí, takže posíláme díky tam nahoru :)).

Co dodat závěrem? Dle ohlasů účastníku se akce vydařila, poznali jsme spoustu nových kamarádů a doufám, že navázali nové kontakty. Už se těšíme, čím nás příští rok překvapí Sokoli (PS Dravci).

Véééélkýýý díky všem, kteří nám přijeli pomáhat s organizací!

(Matěji, Honzo, Martine, Klárko, Lucko a Stando – vám všem moc děkujeme!)

Lucka Bauerová