Oddílová filmotéka: šikana

Téma tohoto dílu Oddílové filmotéky je bohužel momentálně ve společnosti velmi živé (bohužel proto, že vůbec existuje – to, že se o něm mluví, je naopak velmi potřeba). Proto k němu i Pionýr jménem předsedy vydal prohlášení, které jste mnozí možná četli na pionýrském webu a zmínka je o něm ostatně i zde v Mozaice na straně 18. Přestože v našich oddílech se s podobným chováním setkáváme minimálně, „naše“ děti jej mohou znát třeba ze školy anebo také z internetu, protože „kyberšikana“ už dnes není žádná novinka…

Ačkoliv šikana patří k těm tématům, o kterých se mluví velmi těžko, obzvlášť pokud se někoho dotýká přímo, možná by k otevření debaty posloužil právě některý z níže nabízených filmů. Připomínáme, že nejde zrovna o příjemně oddechové kousky a rozhodně nejsou určeny k promítání menším dětem. Určitě si najděte čas a než si uděláte „filmové odpoledne“ koukněte na filmy sami, abyste je dokázali posoudit.

Jako obvykle ještě dodáme, že cílem této rubriky není určit, které jsou ty jediné správné filmy o šikaně, ale nabídnout inspiraci. Použitelných snímků je pochopitelně více, než zde vybrané dva domácí a dva zahraniční.

České

01 pastakPasťák (1968, režie Hynek Bočan) – příběh mladého učitele, který nově – a také nedobrovolně – nastupuje do „ústavu ochranné výchovy“ líčí nejen brutalitu a cynismus vychovatelů, ale i odpor chovanců proto takovémuto jednání.

CSFD.cz: 77 %, IMDB.com: nehodnoceno

02 mezi stenamiMezi stěnami (2007, režie David Vigner) – film líčí zdánlivě poklidný život dospívajícího chlapce, do kterého ovšem výrazně zasahují dva spolužáci, kteří si ho vybrali za oběť. Film je částečně podáván i z pohledu agresorů. Ačkoliv možná nevyniká zpracováním, svým obsahem do této filmotéky jednoznačně patří.

CSFD.cz: 50 %, IMDB.com: nehodnoceno

Zahraniční

03 zkazena mladezZkažená mládež Drama, Estonsko (2007, režie Ilmar Raag) – svědectví o šikaně a ponižování členěné do sedmi kapitol. Odehrává se v blíže neurčené estonské střední škole, kde se jeden student stává terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vede až k tragédii.

CSFD.cz: 84 %, IMDB.com: 8,1/10

04 cyberbullyCyberbully (2015, Velká Británie) – příběh mladé dívky, která jednoho dne objeví na Twitteru posměšky od svého bývalého přítele. S pomocí spolužáka „hackne“ jeho účet a přidává jeho jménem příspěvky urážlivé zase vůči němu. To spustí sled nečekaných událostí – na internetu totiž nikdy nevíte, kdo je kdo.

CSFD.cz: 74 %, IMDB.com: 7,2/10

Další tipy: Drsňák, Šikana, Bang, bang, seš mrtvej!, Pomsta šprtů