Oddílová filmotéka: Pedofilie, zneužívání dětí

V minulém vydání Mozaiky odstartovala silným tématem drog nová rubrika Oddílová filmotéka. Má pro vás má být především inspirací, pokud máte zájem otevřít s nejstaršími dětmi a instruktory debatu o některých citlivých či přímo ožehavých jevech, se kterými se přímo či zprostředkovaně setkávají, ale nikdo neví, za jaký konec je uchopit. Věříme, že dobře zvolený film dokáže zábrany odbourat a podnítit diskuzi.

Tentokrát se filmotéka svým zaměřením protne s další rubrikou: No toto! V ní (na str. XX) najdete druhý díl povídání na obdobné téma – pedofilie, resp. zneužívání dětí. Že to není jedno a totéž, jistě víte – přinejmenším z minulé Mozaiky (str. 10). Snímky, které vám tentokrát nabízíme, pohlížejí na tuto problematiku z více různých úhlů – přibližují trauma obětí, společenské vyloučení pachatelů i těch, kteří nic nespáchali, ale netají se svou odlišností… Jako v předchozím díle filmotéky vám nabízíme filmy (a seriály) české i zahraniční.

České

DanDanielův svět (2014, režie Veronika Lišková) – dokumentární film zachycuje život mladého muže, který je homosexuální pedofil, který ale nikdy žádnému dítěti neublížil. Do jednoho je dokonce zamilovaný…

CSFD.cz: 68%, IMDB.com: 7,0/10

tatinkova holcickaTatínkova holčička (2008, režie Petr Slavík) – jeden z dílů televizního seriálu Soukromé pasti zobrazuje situaci patnáctileté dívky, kterou zneužívá její nevlastní otec. Na 11. mezinárodním festivalu televizní tvorby ve francouzském v La Rochelle získal cenu pro nejlepší snímek v sekci evropské televizní tvorby.

CSFD.cz: 68% (hodnocení celého seriálu), IMDB.com: 8,7/10

Zahraniční

the-woodsmanDřevař (2004, režie Nicole Kassel) – příběh muže, který se snaží vyrovnat s faktem, že jej sexuálně přitahují nedospělé dívky. Po 12 letech ve věznici se snaží znovu začlenit do společnosti.

CSFD.cz: 72%, IMDB.com: 7,3/10

30963096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové (2013, režie Sherry Horman) – film popisuje skutečný případ dívky, která byla v osmi letech unesena a celých osm let uvězněna v podzemní cele pod obyčejným rodinným domem.

CSFD.cz: 68%, IMDB.com: 6,3/10

Další tipy: Spáči, Hon, Stopy života – Poslední sbormistr, Nevinné lži – Klukovina