Naučná stezka Svatojánské proudy s GPSkou

Tentokrát se společně vydáme na výpravu po jedné z nejhezčích stezek u nás. Cestou navštívíme trampskou osadu Ztracenka, a když budeme mít štěstí, odlovíme pár keší.

Pojedeme-li z Prahy autobusem do zastávky Štěchovice, můžeme začít své putování s GPSkou již zde. Jsme-li milovníci vyhlídek, vydáme se buď po svých, nebo popojedeme autobusem až do stanice Štěchovice – Nad horou, kde na nás bude čekat Vyhlidka na most (GC22D5T) a v listingu informace o této štěchovické dominantě. Další výstup k finálce přijde, pokud se rozhodneme k odlovu multi kešky Stechovice (GCV5F9), která nás provede po zajímavých místech této obce.

Teď už se ale vydáme po levém břehu Vltavy, kudy vede naučná stezka Svatojánské proudy. Zde je třeba upozornit na to, že stezka je určena pouze pro pěší turisty, protože vede většinou po užší římse nad hladinou Štěchovické přehrady a není vhodná pro osoby trpící závratí. Není též doporučeno vypravit se na stezku jindy, než když je sucho, protože jinak se stává neschůdnou. To vše musíme při plánování této výpravy zvážit.

Po stezce vystoupáme do kopce a projdeme nad Štěchovickou přehradou. Po mostku přecházíme nad potrubím pro přečerpávací nádrž Homole a pokračujeme dál až k multině Trampska stezka Vltavskym kanonem, v. 2 (GC1X1RR), která nás provede skoro celou stezkou. V místě, kde jsou výchozí souřadnice této keše, také začíná první značená turistická trasa Klubu českých turistů na našem území. Byla vyznačena „označovacím družstvem“ 11. května 1889 a v dnešní době není průchodná celá, protože její části jsou zatopeny vodou.

Cestou se zastavíme v trampské osadě Ztracenka, kde můžeme obdivovat totem na skále nad řekou. Osada je jedno z mála míst na cestě, kde je možné nechat děti, aby si na něco zahrály a trochu si odpočinuly.

Pokračujeme-li v cestě směrem ke Slapské přehradě, potkáme ještě tradičku Svatojanske proudy (GCJQWZ), při jejím hledání ale zbytečně neriskujeme, je vhodnější raději využít nápovědu.

V Třebenicích buď můžeme svoje putování ukončit, nebo pokračovat po modré turistické značce na hráz a pokusit se o multinu Slapy – přehrada (GC1927Q), která patří mezi ty jednodušší a poskytne nám základní informace o Slapské přehradě. Když přejdeme přes hráz, dostaneme se k přístavišti na Slapské přehradě. Zde na nás čeká tradiční keška Lodni zdvihadlo Slapy 2 (GC6W12C) v jejímž listingu se dozvíme informace o stavbě, která měla umožnit splavení Vltavy dále proti proudu, ale tato stavba nebyla nikdy dokončena. V blízkosti jsou ještě dvě velmi náročné mysterykeše, které se ale k odlovu s dětmi nehodí. Jedná se o Seakajakarska (GC4WTK8)Po dne stare reky – Pristaviste Vrak (GC3YAB7), která je pouze pro kačery s kvalifikací pro přístrojové potápění.

Do Prahy se dostaneme autobusem ze zastávky Rabyně, hl. přístav nebo Štěchovice, Třebenice.

Anička