Na RESET s GPSkou

Milí piokačeři, tentokrát vám přinášíme kačerskou nabídku, kterou si budete moci vychutnat v Praze na RESETu. Okolo kempu, kde budete ubytovaní, je nejen krásná příroda, ale najdete zde i zajímavé kešky. Takže GPSky do batohů a jde se na to.

Přírodní park Šárka – Lysolaje, kde tentokrát Republikové setkání pionýrských oddílů proběhne, je plný přírodních krás a právě jim je hodně kešek, které se zde nachází, věnováno. Například kešky Skalnate udoli (GCF6F3) nebo U Menhiru (GC1WG1P) jsou ideálním místem pro výlet nebo procházku. Poměrně jednoduchá mysterka Levandulova (GC2ZYQD) je od stejných autorů jako keška Kopretinkova pro radost (GC4ZRE7). Tradička Above The Cave (GC12XAA) se nachází v Šáreckém údolí nedaleko od Horoměřické ulice. Protože se jedná o vyhlídku, je třeba jisté dávky opatrnosti, hlavně když je vlhko.

Keška Pomnicek / Monument (GC22D2C) vás zavede k místu, kde se nachází Vaníčkův pomník s nápisem „Zde zemřel sokolský písmák Karel Vaníček 24. června r. 1926“. Karel Vaníček byl nejen kronikářem Sokola, zakladatelem sokolského muzea a autorem knihy Sokolské epištoly, ale i iniciátorem sokolského slibu.

EarthCache Divoka Sarka (GC2F9Q7) vás zavede do soutěsky Džbán, která je součástí přírodní rezervace Divoká Šárka a je jedním z nejlepších příkladů epigenetického údolí (ze slovníku: údolí vzniklé na rovném povrchu, které dlouhodobě setrvává v původním směru a zařezává se do podložních vrstev bez ohledu na jejich tektonické poměry) v Čechách. Pro to, abyste si tuto kešku mohli zapsat, musíte zaslat e-mailem odpovědi na otázky a fotografii z místa úvodních souřadnic. A nezapomeňte si prohlédnout místní buližníky.

Pro ty, kteří rádi řeší úkoly, je tu jedna mysterka, která může být pro některé pořádným oříškem. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří mají rádi mystery keše, pak právě pro vás je tu Príliv a odliv / High and low tide (GC2HP43), který najdete u jedné z největších vodních ploch v Praze. Kousek od vodní nádrže Džbán najdete i tradiční keš Rybářská – Fishermen’s (GC13CHR).

Kdo máte rádi kryty a podzemí, mohly by vás zajímat kešky Protiletadlovy kryt v Sarce (GC1P9KG) a Prazske bunkry #5 – Sarka (GC214GH). První z nich vás zavede k protileteckému krytu nedaleko bývalého polního letiště v Divoké Šárce. Je to systém štol v pískovci, který byl původně určen jako protiletecký kryt tehdy blízkého německého polního letiště. Po válce byl rozšířen a využíván jako sklad. Celková délka je asi 400 metrů a nyní je místo opuštěné a nevyužívané. Dnes je kryt z bezpečnostních důvodů uzamčen. Na odlov druhé kešky se vybavte baterkou. Pokud bude vlhké počasí, je třeba počítat s tím, že se můžete zamazat. Vstup do štoly je totiž úzký a budete muset na kolena. A když už budete v podzemí, máme tu jednu prosbu, pomozte vyčistit chodbu od odpadků.

Zkoušeli jste už někdy orientační běh nebo ho chcete vyzkoušet? Teď se možná ptáte, co to má společného s geocachingem? Odpověď vám dá speciální multina O-RING II. Dzbanek (GCW8RA). Stačí, když s sebou budete mít stopky a kompas nebo buzolu. Speciální mapu najdete v keši. A pak už jenom musíte spustit stopky a proběhnout ve stanoveném pořadí jednotlivé kontroly. Výsledný čas potom zapíšete do logbooku ve finálce. A kde je finálka? To zjistíte z indicií na jednotlivých kontrolních stanovištích. Jedno upozornění: cíl není na poslední kontrole, finálka není v cíli. Pozor, zde už se jedná o trojkový terén.

Computer Cache #1 (GCTDY0) vás zavede k dominantě severozápadní části Prahy, která je vidět ze širokého okolí. Kdysi zde sídlil VUMS – Výzkumný Ústav Matematických Strojů a počítačoví historici si přijdou na své. Například zde vznikl v roce 1952 první československý jednoúčelový reléový počítač M1, v roce 1963 následovaný elektronkovým počítačem EPOS 1, transistorovým počítačem EPOS 2 a pak už se zde vyvíjely sálové počítače. V porovnání s dnešními tablety a chytrými telefony si už děti takový sálový počítač neumí ani představit. Připravte se na to, že se budete muset seznámit s děrným štítkem a vyluštit to, co vám chtěl autor keše říci.

Zajímavá (ale náročná na čas) je i noční wherigo keška Za Sarkou s baterkou (GC1DBAD). Takže se jedná spíš o tip pro dospěláky, kteří tomu chtějí věnovat kus noci. Jak „owner“ píše, nemá smysl ji chodit za dne a je třeba se opravdu vybavit dostatečným množstvím techniky a baterek (kdo chodíte na noční šifrovačky, tak jistě máte ve svém vybavení praktickou čelovku). Odměnou je kromě jiného i nádherný pohled na noční osvětlenou Prahu.

A jedna perla nakonec. Keška Prazska petka – Sarka (GC25EFX) je první pražská horolezecká keška. K odlovu je určitě nutné lezecké vybavení. Terén má pět hvězdiček, takže si to jistě umíte představit.

Anička