Michal Zapoměl – Příroda a práce s dětmi můj život obohacuje

Sérii rozhovorů s osobnostmi, které prošly Pionýrem, či v něm stále působí, uzavřeme pro tento ročník povídáním s Michalem Zapomělem, kterého znají spíše ti z vás, kteří sledují svět módy. Michal je totiž úspěšný kadeřník a stylista, který sbíral zkušenosti v několika zemích světa a v současnosti vlastní salony v Praze a Plzni. Kromě toho byl ale také pionýr a v poslední době se i přes svůj rušný profesní život do práce našeho „spolku“ opět aktivně zapojil.

Zkuste nám pro začátek povědět něco málo o svých začátcích v Pionýru.

Začátky v Pionýru pro mě byli velice hravé, pohodové a přátelské. Jako dítě jsem totiž navštěvoval oddíl ve Všerubech u Plzně a na starost mě měla Jana Roztočilová (dnes je mou klientkou v salonu. :)) Byla to doba plná poučných her, radosti a přátelství, které nemělo hranic, a všichni jsme spolu zkrátka výborně fungovali. Jednoduše to bylo krásné dětství, na které moc rád vzpomínám.

Když jste dříve v Pionýru skončil a zaměřil se na práci kadeřníka a stylisty, bylo něco, co jste se v oddíle naučil a přišlo vám to vhod? Na první pohled se totiž zdá, že tyto dva „světy“ mají pramálo společného.

Myslím, že to byly spíše morální zásady. Nastavení morálky a principů slušného chování člověk ocení spíše až s věkem. Základem pro mě byla určitě týmovost, kterou mne Pionýr naučil. Svět krásy a módy je světem plným komunikace a tvoříte si v něm vlastní vizitku. Podle toho, jaký jste člověk a nejen profesionál, s vámi totiž chtějí lidé a firmy spolupracovat, či nikoliv. Kontrast těchto dvou světů miluji a dělá můj život mnohem pestřejším, nežli by si lidé mohli myslet. Neupřednostňuji však žádný z nich. Každý z těchto světů má totiž něco do sebe a fungují v dokonalé symbióze.

A co ten návrat zpět k Pionýru? Jak se stane, že člověk, který má celkem jednoznačně nasměrovanou a rozjetou kariéru, daří se mu a také je jistě dost vytížený, si najednou začne doplňovat základní pionýrskou kvalifikaci a vrhne se na práci s dětmi?

Může za to Pavel Kroupa a Petra Vošahlíková z PS Šťáhlavy. Pavel je mým kamarádem a právě on mě pozval na pionýrský tábor v Hradci u Stoda původně na pár dní, ale nakonec jsem tam zůstal až do konce. Uvědomil jsem si, že příroda a práce s dětmi můj život obohacuje a zároveň je to skvělý relax. Nemusel jsem ani dlouho čekat a nejaktivnější členka skupiny Petra Vošahlíková už měla dokonale připravený přehled vzdělání, které jsem si postupně doplnil. Velice mě v tomto všem podporovala a pomáhala a já bych jí za to chtěl poděkovat.

Přiznám se, že o módě moc nevím, ale přijde mi, že jde hodně o hledání nových cest, vymýšlení něčeho originálního, ohromení ostatních, startování nových trendů… Máte pocit, že vaše práce je vlastně, v tom obecném průkopnickém smyslu slova, pionýrská?

Ano každý den vytvářím něco nového, objevuji, zdokonaluji se. Své zkušenosti předávám na školeních, a vymýšlení nových kolekcí a přehlídek je doslova dobrodružství. Vzhledem k tomu, že přistupuji ke své práci zodpovědně, ale i s radostí, daří se mi dosahovat všech snů, které jsem v profesionální sféře měl.

Zmínil jste dobrodružství – jste dobrodružná povaha? Mně totiž přijde, že když někomu načešete složitý účes a ten člověk pak třeba vystupuje na nějaké společenské akci, že to musí být celkem nervy.

Já jsem rozhodně člověk s dobrodružnou povahou. Mám rád výzvy. Nebojím se nových věcí a myslím, že pokud člověk něčeho chce dosáhnout, pak pro to také něco musí udělat.

Pionýr v poslední době používá motto „Dobrodružství na míru“, co ta slova znamenají pro vás?

Dobrodružství na míru ve mně evokuje dobrodružství, ve kterém se budu cítit přirozeně, hravě ale hlavně bezpečně. To mé by bylo se všemi, kteří jsou v našem oddílu PS Šťáhlavy. Myslím, že sdílená radost s těmi pravými je totiž tou jedinou a pravou radostí.

Ptal se Jakub

Norbert Michal Zapoměl

bojovník za vlasy krásnější

Úspěšný vlasový mág a stylista, který si svou tvrdou prací vybudoval opravdu slušné jméno mezi zákazníky, ale i odborníky, je majitelem salonů Portrait v Praze a Plzni.

Narodil se v malé vesnici na Plzeňsku – ve Všerubech l. p. 1977. Vlasy a účesy ho fascinovaly již od dětství a práce kadeřníka ho lákala. Složil proto rozdílové a odborné zkoušky, získal výuční list a jeho kariéra se pomalu začala rozbíhat. Pro získání praxe a nových zkušeností byl mimo jiné v Americe, Anglii, Itálii, Francii a Kanadě.

Byl zaregistrován do prestižní světové encyklopedie Who is Who a časopis Elle ho zvolil mezi top 10 nejlepších kadeřníku ČR a SR. Spolupracoval na pořadu Mladší o pár let jako kadeřník a stylista. Stará se o řadu českých celebrit a svou práci prezentuje v prestižních magazínech napříč světadíly. Kromě každodenní práce v salonu se Michal věnuje i práci stylisty, módního poradce, vizážisty a moderátora. Cestuje po celém světě a snaží se o své získané zkušenosti dělit s kolegy.

zdroj: www.salonportrait.cz