Kamínek ke kamínku aneb jak si skládat Mozaiku (listopad 2013)

V mnoha různých debatách již v rozličných obměnách zaznělo tvrzení, že Mozaika bude přesně taková, jakou si ji uděláme. A tím „my“ není myšlena redakce, ale celý Pionýr. Mnozí z vás svým dílkem přispívají pravidelně již dlouhé roky, jiní jen občas, někteří se ještě nerozhoupali. Pro ty z vás, kteří přesně nevědí, jak na to, je tu následující přehled, čím vším se i vy můžete podílet na společné mozaice zpráv, nápadů, názorů, zážitků…

Reportáže a fotoreportáže
Jistě všichni pořádáte akce, větší i menší, otevřené, uzavřené, zkrátka takové i makové. O některých se lépe píše, jiné je lepší zachytit hlavně fotografiemi. Mozaika má prostor pro oba případy. Stačí jen akci nafotit, napsat pár řádek – což se ostatně hodí i do místních či krajských novin – a poslat. A pokud na to nemáte „buňky“, ale jste přesvědčení, že vaše akce za to stojí, stačí nám dát vědět s dost velkým předstihem a někoho z redakce na reportáž pozvat.

Kalendárium
Pořádáte na KOP nebo PS akci, na kterou byste rádi pozvali ostatní pionýry? Prvním krokem může být její zařazení do kalendária. Pokud máte i pozvánku, není problém ji natisknout a rozeslat všem čtenářům Mozaiky jako přílohu.

Názory
Zrovna v minulém čísle byl názorný příklad, ale nebyl zdaleka první a jistě ani poslední. Máte na srdci něco, co dle vás vyžaduje diskusi uvnitř sdružení – například na stránkách Mozaiky? Nebo chcete zareagovat na některý z uveřejněných článků? Stačí jen svůj názor či připomínku sepsat a poslat, na stránkách Mozaiky se jistě najde potřebný kousek místa (více v minulé Mozaice na straně 14).

Rozhovory
Hodně se rozběhly především v novém ročníku, v tomto se objevují hlavně interní rozhovory k různým tématům aktuálním v Pionýru. Aktuálně pro vás ale připravujeme i jedno zajímavé téma mimo naše sdružení (i když se nás dost dotýká). Mate také tip na osobnost, která byla či je členem nebo příznivcem Pionýra? Nebo může hovořit o tématu, jež se naší činnosti dotýká? Všechny náměty vítáme!

Sami o sobě
Název rubriky Sami o sobě je asi dostatečně vypovídající – a podobnost s pionýrskou propagační soutěží není čistě náhodná. Zde je zkrátka prostor pro všechny vaše zprávy a zprávičky, fotky nebo i blahopřání k narozeninám, zkrátka pro cokoliv, co chcete ostatním pionýrům sami o sobě říct.

Jak na to
I tato rubrika, zvaná jak na to, se vám nabízí nejen jako zdroj informací, ale také prostor pro vlastní tvořivost a iniciativu. Určitě se najde něco, v čem se dobře vyznáte, nebo se vám osvědčil nápad, o který se můžete podělit – ať už nový, nebo jde o oddílovou tradici. Zkrátka mnozí z vás určitě mohou ostatním poradit „jak na to“.

Jarmark
Máte tip na výlet, sháníte nebo nabízíte základnu či materiál, objevili jste zajímavou knížku nebo web s náměty pro práci s dětmi? Na správném jarmarku se dá prodat i sehnat skoro cokoliv – a pro ten náš „papírový“ to platí taky. Záleží jej na vás, čím ho zaplníte.

Geopozvánky
Patříte k pionýrským „kačerům“? Objevujete stále nová místa a výzvy, na jejichž konci je „poklad“ ukrytý za hádankami a úkoly, zkrátka jste příznivci geocachingu? Ať už máte vlastní pionýrskou „kešku“ nebo zatím jen sbíráte zkušenosti a zážitky při hledání jiných, určitě čas od času narazíte na místo, které stojí za to, abyste na něj pozvali ostatní „kačery“.

Rukodělky
Věnujete se v oddíle či klubu rukodělným a výtvarným aktivitám? Nemusí jít o nic světoborného, klidně jednoduché věci pro malé děti a začátečníky. Ano? A máte k tomu foťák a někoho, kdo s ním umí nafotit pár snímků? Také ano? Pak nic nebrání tomu, aby i vaše nápady posloužily jako návod pro ostatní, stačí sepsat stručný postup, přehled potřebných pomůcek a materiálu a je hotovo.

Fotostrana
Tematické fotostrany jsou novinkou tohoto ročníku Mozaiky. Mají-li se ujmout, neobejde se to bez vás, tedy hlavně bez vašich fotek. Pro další čísla jsou vymyšlena témata: Pionýr Fashion, Živé obrazy (znak nebo název Pionýr), Pionýr na očích (propagační výzdoba kluboven, základen apod.) a Pionýr na sněhu. Napadá vás jiné dobré téma? Sem s ním. Hlavně ale posílejte fotky, určitě jich máte mraky!

Ale vlastně cokoliv!
Přesně tak, nehleďte na rubriky a stálá témata. Máte na srdci cokoliv, co vám v Mozaice chybí či by mělo být jinak? Chcete se vyjádřit k čemukoliv, čím Pionýr právě žije? Máte nápady, náměty, připomínky?

Pište, volejte, vzkazujte – budeme se těšit!