Kaleidoskop 05/2017

1. 6. 1817 český konstruktér a vynálezce Josef Božek poprvé předvedl široké veřejnosti parní loď na Vltavě v Praze.

1. 6. 1817 byly v Praze na základě císařského dekretu zavedeny poštovní schránky.

1. 6. 1862 se uskutečnilo první veřejné cvičení staroměstské Jednoty sokolské v Ječné ulici na Novém Městě pražském.

1. 6. 1907 se narodil Frank Whittle, anglický vynálezce proudového motoru.

1. 6. 1937 Amelie Earhartová zahájila svůj pokus o oblet světa, při kterém 2. července beze stopy zmizela.

1. 6. 1942 byl popraven český spisovatel Vladislav Vančura, který byl za okupace aktivní v odboji. Je autorem například románů Rozmarné léto a Markéta Lazarová, dále povídek a divadelních her.

2. 6. 1297 byl Václav II. korunován českým králem.

2. 6. 1392 za účasti krále Václava IV. a pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna byl položen základní kámen ke stavbě trojlodí gotického chrámu sv. Víta.

2. 6. 1922 zemřel sochař Josef Václav Myslbek, zakladatel novodobého českého sochařství, který je autorem sochy sv. Václava na Václavském náměstí.

4. 6. 1942 v nemocnici Na Bulovce zemřel na následky atentátu z 27. května zastupující říšský protektor v Čechách a na Moravě Reinhard Heydrich.

8. 6. 1972 proběhl únos letadla Slovair, kdy skupina 10 lidí ve snaze emigrovat do západního Německa zastřelila kapitána letadla na trase Mariánské lázně – Praha a druhého pilota donutila k přistání ve Weidenu.

10. 6. 1917 se narodil Al Schwimmer, izraelský průmyslník, zakladatel Izraelského vojenského letectva.

10. 6. 1942 němečtí nacisté vyhladili vesnici Lidice u Kladna v reakci na atentát na Reinharda Heydricha. Obyvatelstvo (503 lidí) bylo buď popraveno, nebo odvedeno do koncentračních táborů.

11. 6. 1937 byl uskutečněn první let britského jednomístného stíhacího letounu Hawker Hurricane, který vytvořil základ britského letectva v Bitvě o Británii.

15. 6. 1752 Benjamin Franklin dokázal, že blesk je výboj elektřiny.

16. 6. 1912 byl na Petříně v Praze odhalen pomník Karla Hynka Máchy.

17. 6. 2007 napadla umělecká skupina Ztohoven vysílání České televize a v pořadu Panorama odvysílala záběry fiktivního jaderného výbuchu v Černém Dole.

18. 6. 1812 vyhlašuje senát USA válku Spojenému království Velké Británie a Severního Irska.

18. 6. 1942 byl zradou Karla Čurdy odhalen úkryt parašutistů, kteří spáchali atentát na Reinharda Heydricha, všech sedm parašutistů zahynulo.

19. 6. 1907 se narodil vynálezce suchého zipu Georges de Mestral.

19. 6. 1967 uvedlo Divadlo Járy Cimrmana 1. rekonstrukci Cimrmanovy hry Akt.

20. 6. 1877 Alexandr Graham Bell instaloval první komerční telefonní síť.

20. 6. 1927 se narodil Vjačeslav Michajlovič Kotěnočkin, ruský režisér a malíř, tvůrce kresleného seriálu „Jen počkej, zajíci!“

23. 6. 1887 bylo v Písku jako v prvním městě v českých zemích uvedeno do provozu první veřejné elektrické osvětlení celoměstského významu, avšak Hybernskou ulici v Praze osvítil František Křižík již roku 1882.

25. 6. 2007 se uskutečnilo první církevní požehnání homosexuálnímu páru v České republice, stalo se tak v kostele U Jákobova žebříku v Praze 8 – Kobylisích.

29. 6. 2002 turecký fotbalista Hakan Sükür vstřelil nejrychlejší gól v historii MS – v 11. sekundě.

Největší vynálezy

aneb samozřejmosti, které hýbou světem
Tentokrát si povíme o vynálezu věci dnes tak banální a všední, že by člověk mohl přehlédnout její obrovský význam…

SPLACHOVACÍ ZÁCHOD
Společně s důmyslnými systémy kanalizací má zásluhy především na zlepšení našeho zdraví. Špatné hygienické podmínky ve městech totiž dříve vedly k šíření epidemií a byly živnou půdou pro řadu nebezpečných nemocí. Říká se, že čistota je půl zdraví, a právě vynález splachovacího záchodu tuto čistotu umožnil.

První doložený splachovací záchod je datován už do 16. století a byl vytvořen pro anglickou královnu Alžbětu I. V té době ale vynález vzbudil spíše posměch než uznání. Na konci 18. století pak dochází k různým vylepšením splachovacího mechanismu a Alexander Cummings vynalézá způsob jak zabránit úniku zápachu z kanalizace, takzvaný s-trap, který se využívá dodnes. I tak byl ale splachovací záchod záležitostí jen nejvyšších vrstev a k jeho výraznější popularizaci došlo až koncem 19. století v Anglii, a to především kvůli rychle rostoucí populaci ve městech v souvislosti s průmyslovou revolucí.

Od té doby se konstrukce v podstatě nezměnila a splachovací záchod se stal základní výbavou domácností téměř po celém světě.