Kaleidoskop 04/2017

1. 5. 1707 Aktem o unii došlo ke vzniku Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

1. 5. 1952 v Ostravě poprvé vyjíždějí trolejbusy.

3. 5. 1942 se narodila Věra Čáslavská, sportovní gymnastka a sedminásobná olympijská vítězka.

3. 5. 2002 byla založena Česká wikipedie.

5. 5. 1982 byla v areálu bývalých holešovických jatek otevřená nová Pražská tržnice.

6. 5. 1937 explodovala při přistávání na letišti Lakehurst v New Jersey vzducholoď Hindenburg.

8. 5. 1902 došlo k erupci sopky Mont Pelée, která zničila město Saint – Pierre na ostrově Martinique.

8. 5. 1957 se narodil Otakar Brousek mladší, český herec a dabér. V dabingu propůjčil svůj hlas například Davidu Thewlisovi ve filmové sérii Harry Potter.

9. 5. 2002 bylo dosaženo konečného textu Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách, k lednu 2005 ji ratifikovalo 189 států světa.

11. 5. 1972 se narodil Tomáš Dvořák, bývalý český atlet, vícebojař, trojnásobný mistr světa a výkonem 8994 bodů bývalý světový rekordman v desetiboji a halový mistr Evropy v sedmiboji.

12. 5. 1902 byl zahájen provoz elektrické tramvaje v Mariánských lázních.

13. 5. 1717 se narodila česká a uherská královna, rakouská vévodkyně Marie Terezie, panovnice, která mj. zavedla povinnou školní docházku.

14. 5. 1872 se narodil Marcel Renault, francouzský automobilový konstruktér a závodník, který společně se svými bratry založil automobilku Renault.

14. 5. 1897 se narodila Anděla Kozáková – Jírová, první žena v Československu, která získala doktorát práv.

15. 5. 1792 byla zřízena stolice (katedra) českého jazyka a literatury na pražské univerzitě.

15. 5. 1987 se narodil Andy Murray, skotský tenista, trojnásobný grandslamový vítěz, dvojnásobný olympijský šampion (Londýn, Rio de Janeiro), vítěz Davisova poháru, Wimbledonu a Turnaje mistrů.

17. 5. 1792 skupina 24 prominentních makléřů zakládá americkou burzu NYSA (New York Stock Exchange).

17. 5. 1932 se narodil Miloslav Vlk, římskokatolický kněz a církevní hodnostář, který byl od r. 1994 kardinál. 18. 3. 2017 podlehl rakovině.

18. 5. 1962 se narodil český herec Karel Roden, kterého můžeme znát například z filmů Lidice, Hlídač č. 47, V peřině.

19. 5. 1802 založil Napoleon Bonaparte Řád čestné legie.

20. 5. 1927 americký pilot Charles A. Lindbergh odstartoval z Long Islandu do Paříže. Jako první člověk na světě přeletěl bez mezipřistání Atlantský oceán. Let trval 33 hodin a 29 minut.

20. 5. 1982 se narodil Petr Čech, český fotbalový brankář a bývalý reprezentant, který je v současnosti brankářem anglického Arsenalu.

21. 5. 1817 se narodil německý filosof, lékař a spoluzakladatel vědecké psychologie Rudolf Hermann Lotze.

23. 5. 1997 došlo v USA k premiéře filmu Ztracený svět – Jurský park režiséra Stevena Spielberga, natočeného na motivy stejnojmenné knihy spisovatele Michaela Crichtona.

27. 5. 1942 provedli Josef Gabčík a Jan Kubiš atentát na římského protektora Reinharda Heydricha, který měl za následek okamžité vyhlášení stanného práva a vypálení obcí Lidice a Ležáky.

27. 5. 1987 se narodila několikanásobná olympijská vítězka, mistryně světa a Evropy v rychlobruslení Martina Sáblíková.

28. 5. 1937 byl oficiálně otevřen most Golden Gate Bridge v San Franciscu.

28. 5. 1982 Jan Pavel II. jako první katolický papež v dějinách navštívil Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

31. 5. 1892 v dole Marie na Březových horách propukl požár, došlo tak k jedné z největších důlních katastrof ve střední Evropě.

Největší vynálezy

aneb samozřejmosti, které hýbou světem
Pokračujeme v nastoleném směru a máme tu další vynález, který zmenšil svět. Tentokrát ne přímo pro cestování lidí nebo nákladu, ale zato velmi výrazně pro přenos informací, což je dnes už úplně běžná a pro většinu z nás i nezbytná věc. Není to ale tak dlouho, co lidstvo dnešní vymoženosti nemělo, a tak s úžasem přijímalo vynálezy jako…

TELEGRAF
„Co stvořil Bůh na světě nejkrásnějšího?“ tak zněla první zpráva, kterou v roce 1844 odeslal Samuel Morse z Washingtonu do Baltimoru a završil tak 12 let vývoje svého vynálezu, telegrafu. Morseův telegraf se záhy stal prvním masově rozšířeným komunikačním prostředkem, který umožňoval velmi rychlou komunikaci i na velké vzdálenosti.

Myšlenka na vytvoření telegrafu se ale objevila už v 17. století, kdy Robert Hook představil svůj optický telegraf, který pro komunikaci využíval světelné signály. Jeho myšlenka se ovšem příliš neujala. Rovněž první elektrický telegraf, který byl představen v roce 1836 v Mnichově, se dočkal spíše vlažného přijetí. Přelom přinesl až přístroj vyvinutý bezmála o dekádu později americkým malířem Samuelem Morsem, který ke komunikaci využíval speciálně vyvinutou abecedu, založenou na různých kombinacích krátkých a dlouhých signálů, dodnes známou jako Morseova abeceda.

K velkému boomu telegrafie pak přispěl na počátku 20. století vynález bezdrátového telegrafu, který odstranil nutnost využívat k přenosu signálu kabely a znamenal tak opravdovou revoluci v komunikaci. Telegraf byl ovšem postupně úplně vytlačen s rozvojem modernějších technologií, především telefonů.