Kaleidoskop 01/2017

1. 2. 1857 se narodil Vladimir Michajlovič Bechtěrev, ruský lékař, který svými objevy přispěl k diagnostice nervových chorob.

1. 2. 1902 čínská císařovna Cch‘-si vydala nařízení, jímž zrušila zákaz smíšených sňatků mezi Mandžuy a Číňany a doporučila, aby se přestalo s deformováním nohou u žen.

1. 2. 1927 byla ve Velké Británii znovu zformována 1. stíhací peruť RAF.

1. 2. 1942 se narodil Jiří Poborák, spisovatel komiksu Čtyřlístek.

3. 2. 1857 se narodil Wilhelm Johannsen, dánský biolog a botanik, průkopník experimentální genetiky rostlin, zakladatel moderní genetické terminologie, který jako první použil pojem gen.

4. 2. 1902 se narodil Charles Lindbergh, americký letec, který proslul prvním sólovým přeletem Atlantského oceánu v roce 1927.

4. 2. 1942 vyložil Reinhard Heydrich v tajném projevu k nacistickým pohlavárům plán na „konečné řešení české otázky“.

4. 2. 1947 se narodil Ludvík Hess, český novinář, spisovatel a chovatel koní, který v roce 2005 zřídil v České republice první babybox.

4. 2. 1967 se americká sonda Lunar Orbiter 3 stala družicí Měsíce.

7. 2. 1812 se narodil Charles Dickens, anglický spisovatel, který je považován za jednoho z největších romanopisců 19. století. Jeho nejznámější dílo je román Oliver Twist.

7. 2. 1992 byla podepsána Maastrichtská smlouva, smlouva o Evropské unii, která byla významným krokem k evropské integraci a federalizaci.

8. 2. 1932 se narodil John Williams, americký skladatel filmové hudby. Složil hudbu k více než stovce především dobrodružných a fantastických filmů jako Harry Potter, Jurský Park, Hvězdné války, filmy s Indiana Jonesem a další.

8. 2. 1952 byla Alžběta II. korunována jako královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

9. 2. 1822 Haiti napadlo nově vzniklou Dominikánskou republiku, výsledkem byla 22 let trvající okupace.

10. 2. 1937 bylo v Berlíně uzavřeno Mezinárodní ujednání o přepravě mrtvol, byl zaveden tzv. Umrlčí pas.

11. 2. 1752 byla jako první nemocnice ve Spojených státech amerických otevřena Pennsylvania Hospital.

12. 2. 1637 se narodil Jan Swammerdam, nizozemský biolog, objevitel červených krvinek.

15. 2. 1972 se narodil Jaromír Jágr, český hokejista, několikanásobný vítěz Stanley cupu, mistr světa a olympijský vítěz z Olympijských her v Naganu z roku 1998.

16. 2. 1862 v Praze vznikla organizace Sokol.

16. 2. 1922 vybojoval československý tým na mistrovství Evropy v hokeji ve Svatém Mořici zlatou medaili.

18. 2. 1932 se narodil Miloš Forman, česko-americký filmový režisér a scenárista. Je držitelem dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii.

18. 2. 2002 byly Lípy u Mže prohlášeny za památné stromy.

20. 2. 1962 astronaut John Glenn – jako první Američan – obletěl zeměkouli po oběžné dráze.

21. 2. 1842 byl Johnu Greenoughovi v USA udělen patent na šicí stroj.

21. 2. 1952 vláda Winstona Churchilla ve Velké Británii zrušila občanské průkazy, které byly vnímány jako omezující svobodu lidí.

22. 2. 1732 se narodil George Washington, 1. prezident Spojených států amerických.

26. 2. 1802 se narodil Victor Hugo, francouzský spisovatel, vrcholný představitel romantismu, autor románu Bídníci.

28. 2. 1782 se narodil Josef Božek, český mechanik, hodinář, vynálezce parního automobilu (prvního u nás, druhého na světě) a konstruktér první parní lodi na Vltavě.

28. 2. 1882 Karlo-Ferdinandova univerzita byla rozdělena na českou a německou část. Prvním rektorem české univerzity se stal historik Václav Vladivoj Tomek, prvním profesorem filosofie Tomáš Garrigue Masaryk.

Největší vynálezy

aneb samozřejmosti, které hýbou světem
Po střelném prachu tu máme opět vynález „mírumilovnější“. I když ne nadarmo se říká, že pero je mocnější než meč – informace jsou dnes nepochybně silnou zbraní, stejně tak jako bohatstvím, zdrojem zábavy i poznání… K jejich snazšímu šíření mezi lidmi výrazně přispěl…

Knihtisk
Jediný způsob, jakým mohly být množeny knihy před vynálezem knihtisku, bylo ruční opisování. Kopie knih proto vznikaly dlouhé měsíce a dovolit si je mohli pouze ti nejbohatší. Ačkoliv technika knihtisku byla na Blízkém východě známá již mnoho staletí, vynález mohučského zlatníka Johanese Gutenberga z poloviny 15. století byl veskrze revoluční. Pohyblivé odlitky písmen totiž umožňovaly v krátkém čase vytvářet stále nové a nové předlohy, což předcházející technika tisku pomocí pevných plátů neumožňovala. Tisk se tak výrazně zjednodušil, zrychlil a zlevnil. Knihy a později i časopisy se díky tomu staly prvními masovými médii a umožnily šíření informací a myšlenek i mezi chudší vrstvy obyvatel.
Knihtisk přispěl k šíření gramotnosti a sehrál důležitou roli ve formování moderní společnosti a států. Přestože je Gutenberg považován za jednoho z největších vynálezců všech dob, prožil takřka celý svůj život v chudobě.