Jevišovka

Obec Jevišovka se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Břeclav. Leží při soutoku říčky Jevišovky a Dyje. Sice není nikterak veliká, ale vede skrze ní hodně cyklostezek, kterými je tato oblast doslova protkána. Jevišovka se dokonce pyšní i upravenou in-line stezkou. Pokud tedy chceme s oddílem vyrazit na cyklovýlet, kde není nutné zdolávat veliká převýšení, je Jevišovka a okolí dobrou volbou.

Jevišovka byla založena někdy na počátku 13. století, ale první písemná zmínka o vsi je dochována až o sto let později, z r. 1353. Na konci 14. století ves získali Lichtenštejnové, kterým patřil i nedaleký drnholecký statek. V jejich držení byla Jevišovka až do roku 1848. V první polovině 16. století se ve vsi usídlili Charváti, ale o nich si povíme více u jedné kešky.

Uprostřed obce se nachází již zdaleka viditelná dominanta – kostel sv. Kunhuty-Jevisovka (GC3RCZE). V letech 1929–1932 byl kostel zásadně přestavěn a z původní stavby, která měla základy již ve středověku, se zachovala pouze kostelní věž.

Za odlov určitě stojí i další tradička Moravsti Chorvate (GC3V4GM), která nás zavede k památníku věnovanému chorvatským obyvatelům, kteří se v Jevišovce usadili v 16. a 17. století, když prchali před Turky. Chorvaté se však po druhé světové válce z této oblasti museli vystěhovat. Když budeme procházet Jevišovkou, určitě si všimneme chorvatských domů.

Směrem k hranicím je možné odlovit další dvě tradiční keše. První je umístěna na odpočívadle blízko železniční stanice Jevišovka a jmenuje se U Capu (GC5YTTE). Do blízkosti česko-rakouské státní hranice nás zavede Zelezna opona I / Iron Curtain I (GC1XQTV). Najdeme zde i řopík, který byl součástí příhraničního opevnění.

Vydáme-li se z Jevišovky severním směrem, můžeme narazit na Drnholecky luh (GC4B73V), který patří mezi evropsky významné lokality. Tento lužní les je pro krajinu významným prvkem, protože se chová jako houba, která pohlcuje i vypařuje velké množství vody. Najdeme zde vzácné živočichy, například žabku kuňku, brouka lesáka rumělkového nebo motýla pestrokřídlce podražcového.

Pokud pojedeme z Jevišovky západním směrem, určitě si můžeme odpočinout na odpočívadle U Vodnice (GC5V70N). Odtud můžete pokračovat dále po cyklostezce do Hrušovan nad Jevišovkou, kde lze najít hodně tradičních keší, nebo se vrátit po in-line stezce zpět do Jevišovky.

Obec Jevišovka leží na železniční trati č. 246 Břeclav – Znojmo.

Anička

Dorazil brouk RESET 2017 do cíle?

Travelbug RESET 2017 (TB6CKWV) byl vypuštěn na Ledové Praze s jediným úkolem, dorazit na RESET 2017 včas a podívat se při své cestě na zajímavá místa naší země. Jeho aktuální pozici jsme mohli sledovat na geocaching.com.
Brouk, i když již urazil skoro 1 055 kilometrů,  na setkání včas nedorazil. Poslední zmínku o něm máme z Polska, kde byl protažen přes kešku Drewiany kosciól – Kamienczyk. Stále má možnost do svého cíle, kterým je keš LANDECKA VENUSE (GC73F1T) a již má 64 logů, doputovat.