Jan Adámek – Dobrodružství Toma Wizarda

„A co kdybyste se zeptali Honzy Adámka, ten chodil tady v Brně do oddílu.“ Říkal mi na jednom setkání Petr Hloušek alias Tukan z brněnských Pétéóček, když jsem přemýšlela nad tím, koho oslovit pro další rozhovor do Mozaiky. Proč ne, řekla jsem si a zavolala herci a moderátorovi Janu Adámkovi, abych s ním rozhovor dojednala. Slovo dalo slovo a další ze série „dobrodružných“ rozhovorů je tu.

Dozvěděli jsme se, že jste chodil do Pionýra. Můžete nám více přiblížit svůj oddíl?

Ano je to tak. Chodil jsem do Pionýra od první třídy, byl to oddíl samostatné chlapecké pionýrské skupiny Dvojka Brno, potkal jsem tam hodně skvělých kamarádů a naučil se spoustu věcí potřebných pro pobyt v přírodě i pro život, jako takový. Po revoluci jsem objevil brněnskou Zeměpisnou společnost Po cestách vlasti, kam jsem chodil až do roku 1996, než jsem začal jezdit na vandry neorganizovaně. V ZS jsem byl v oddílu Kulturní historie. Bavilo mne jezdit na výpravy a v létě na expedice a objevovat naší krásnou zemičku. A musím říct, že na docela dost míst se vracíme i s televizním štábem Záhad.

Jste stále v kontaktu se svým bývalým oddílem?

V kontaktu jsem s nimi spíš sporadicky. Většinou se potkáme na nějakém výročním ohni nebo plese, ale na užší kontakt mi bohužel nezbývá čas.

Z televize vás známe jako Toma Wizarda, máte rád záhady?

Mám. 🙂 Mám rád záhady a historii, ale že bych tím byl posedlý tak, jako moje postava Honzy Vrabce, nebo chcete-li Toma Wizarda, tak to ne. I když je pravda, že se skoro na každém natáčení dozvídám hodně zajímavých a pro mne nových informací, potkávám úžasné a ve svých oborech velmi vzdělané lidi a dostanu se na místa, kam bych se běžně nepodíval.

Jinak se spíš než o záhady zajímám o kulturu a baví mne cestování.

Historie, cestování a záhady jsou tématem spousty celotáborových her. Narazil jste při natáčení pořadu na nějakou záhadu, která by podle vás byla dobrým námětem pro tábor?

Tak takových je celá řada… Právě teď, kdy vzniká tento rozhovor, natáčíme díl o objevu nejstaršího ohně na našem území a představte si, že to bylo před půlmilionem let v Brně na Stránské skále, kde se našly i kosti šavlozubého tygra. Už tehdy tu naši předchůdci Hommo Erectus sídlili a používali oheň a to bylo hoooodně dávno před lovci mamutů, ti tu byli cca 20–30 000 let př. n. l.

Dalšími zajímavými tématy jsou například čarodějnice, alchymisté, strašidla a jejich mytologie nebo třeba období Velké Moravy, či Přemyslovci, případně Lucemburkové.

Jste dobrodružná povaha?

Tak určitě 🙂 Ono to snad ani jinak nejde, když je člověk od mala každý víkend někde v lese, kde přespává pod širákem, leze po skalách nebo se plazí v jeskyních. Ale je fakt, že čím jsem starší, tím jsem i opatrnější a pohodlnější. 🙂

Dal vám Pionýr něco, z čeho čerpáte i dnes?

No jasně… Od orientace v přírodě podle mapy i bez, přes první pomoc, uzly atd., ale především samostatnost a smysl pro fair play.

Pionýr používá motto „Dobrodružství na míru“. Co je pro vás osobně takové dobrodružství na míru?

Pro mne je dobrodružstvím na míru celý můj život se vším, co přináší. Snažím se ho brát jako výzvu a maximálně si jej užívat a to přeji i vašim čtenářům!

Je něco, co byste popřál Pionýru do budoucna?

Jasně. 🙂 Ať má co nejširší základnu, kde se budou potkávat, bavit a učit lesní moudrosti všichni bez rozdílu, tak jako to bylo dopřáno mně. A věřte, že je opravdu na co vzpomínat.

Ptala se Anna Nováková

Foto: František Bureš, Tino Kratochvil

Kdo je Jan Adámek

Jan Adámek se narodil v Brně 15. února 1979. Vystudoval obchodní akademii a v roce 1998 byl přijat na DiFa JAMU, obor činoherní herectví do ateliéru prof. Josefa Karlíka. V roce 2002 ukončil magisterský program a pokračoval v postgraduálním studiu na stejné fakultě.

Od svých sedmi let se věnuje divadlu a herectví. Herecky hostoval v divadlech po celé republice např. Činoherní klub Praha, Divadlo Husa na provázku Brno, Městské divadlo Zlín, Národní divadlo Brno, divadlo Polárka Brno…

V rámci postgraduálního studia začal na DiFa JAMU v roce 2002 učit předmět akrobacie a herecká pohybová tvorba. Spolupracoval coby choreograf na několika inscenacích ve Slováckém divadle v Uherském hradišti nebo v divadle Polárka v Brně.

Na obrazovce se objevil v seriálech České televize, Četnické humoresky a Černí baroni. Diváci televize NOVA jej mohli vidět v sitcomu Helena nebo seriálu Ordinace v růžové zahradě 2.

Od roku 2007 působí v ČT jako průvodce pořadu pro děti a mládež: „Záhady Toma Wizarda“. Dále se věnuje moderování různých společenských a sportovních akcí, fotografování a také produkční činnosti v kultuře a reklamě.