Geopozvánka: Za krásami Brna

Lokace: Jižní Morava

Představení: Přijeďte se podívat do druhého největšího města České republiky. V dnešní době je to moderní studentské město (v oficiálně 380 tisícovém městě evidují vysoké školy přes 100 tisíc studentů), kde se snoubí dominanty hradu Špilberku či katedrály na Petrově s moderním městem reprezentovaným nákupními galeriemi, technologickými parky a univerzitními kampusy.

Samotná historie osídlení oblasti Brna sahá až do paleolitu. Dnešní město se začalo utvářet před zhruba tisíciletím, kdy si postupně vydobývalo práva, ale o dominantní roli na Moravě bojovalo s Olomoucí až do 18. století. Nakonec Brno zvítězilo a mohlo být až do zrušení zemského zřízení v roce 1948 hrdě hlavním městem země Moravské.

Dnes se v Moravské metropoli nalézá centrum české justice, je zde Ústavní soud, Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud i Nejvyšší státní zastupitelství.

Ubytování: Je možné se ubytovat na krajské organizaci Pionýra (Údolní 58a, N 49°11.95018′, E 16°35.39338′), kde máme klubovnu. Je zde malý sál, klubovna, kuchyňka a hygienické zázemí. Cena je 60 Kč/osoba/noc. Pro detaily se ozvěte na e-mail kancelar@jmpionyr.cz, nebo na tel. 777 248 711.

Doprava: Do Brna se dostanete asi nejsnadněji vlakem. Nádraží je navíc v centru a k ubytování můžete jednoduše dojet z hlavního vlakového nádraží za 10 minut tramvají číslo 4 (zastávka Všetičkova).

Geocaching: V Brně je toho na zhlédnutí spousta a kešek je zde nepočítaně. V centru je kvůli mudlům spousta schránek ve formě mystery a mnohé z nich ve finále vedou na periferii. Doporučuji tedy soustředit se na regulárky nebo jednoduché multicache. Velmi blízké od ubytování jsou hned 2: Tramvaj c.4 (regulárka) a Ustav soudniho lekarstvi (velmi jednoduchá multi).
Pokud budete chtít jít na procházku, stačí vyjít na nedalekou Kraví horu (velký park, hvězdárna, bazén), po cestě můžete odlovit dvě regulárky (Fretci kopecek a Baseball technika). Moc pěkný pohled vám umožní i blízká earth cahce Helgoland – Zluty kopec, kde se můžete pokochat výhledem na výstaviště.

Když to do centra vezmete pěšky přes Hrad Špilberk, můžete jít na prohlídku kasemat, které byly svého času vězením národů v Rakousko-habsburském mocnářství. Zde se namanou hned tři kešky: Studna na Spilberku (earthka), Spilberk (tradička) a Delova koule na spilberku (WhereIgo) – zvláště WhereIgo doporučuji vyzkoušet, protože obejdete Špilberk a zhlédnete díky výhledům většinu Brna.

Ze Špilberku můžete zamířit do centra – doporučuji kouknout na náměstí Svobody (Brněnský orloj), Starou radnici (krokodýl a kolo, šikmá věžička), kostel svatého Jakuba (andělíček s vystrčeným zadkem), Petrov (hlavně výstup na věž) či zajděte do Kapucínského kláštera na nefalšované vysušené mumie středověkých mnichů. U Jakuba můžete odlovit tamní regulárku Kostel sv. Jakuba v2, případně po cestě zkusit multiny, kterých je centrum plné, například Brněnský orloj, Nová radnice či STATL.

Pokud budete chtít zamířit do muzeí, doporučuji sejít z ubytování na Mendlovo náměstí do muzea objevitele genetiky G. J. Mendela a u kláštera, ve kterém působil jako opat, odlovit Starobrnensky klaster (regulárka).

Moc pěkné je také muzeum Anthropos, kde můžete obdivovat třeba model Mamuta v životní velikosti a hned vedle máte Anthropos (regulárka).

Když vás centrum omrzí, můžete vyrazit na periferii – třeba na Brněnskou přehradu a tamním parníkem až na hrad Veveří. Nedaleko přehrady je i Brněnská Zoologická zahrada. Na sever od Brna je v lesích třeba i Vranovský klášter a rozhledna na Babím lomu, v jejichž okolí se dá moc hezky keškovat – o tamním keškovacím výletu se můžete dočíst na našem webu www.stezka.org/keskovani-na-babim-lomu.

Z Brna je to i kousek do Moravského krasu, kde je mimo jeskyní i nemálo pokladů a také tam fungují oddíly a jejich klubovny, takže se můžete vypravit třeba i jen tam.

Pionýrské keše: Oficiální pionýrské keše v Brně zatím nejsou (náš oddíl momentálně hledá v okolí klubovny vhodné místo na založení), ale již od roku 2010 existuje v Brně schránka vážící se k pionýrskému oddílu 11. PS Vlci.

Pionýrské skupiny v okolí: Nejblíže k nám je 13. PS S.T.O. Pavučina, která má klubovnu u krásného secesního Konečného náměstí, ale jinak je v Brně spousta (dobrých) oddílů, které si můžete přehledně najít na webu www.dobryoddil.cz.

Standa Pikula, 48. PTO Stezka