Geopozvánka: Pevnost Josefov

Lokace: Východní Čechy, Královéhradecký kraj

Představení: Pevnost Josefov se nachází nedaleko krajského města Hradec Králové ve Východních Čechách. Pevnost byla založena v roce 1780 rakouským císařem Josefem II. Navrhl ji a také zpočátku řídil její stavbu francouzský inženýr Claude Benoit Chevalier de St. Luis Duhamel de Querlonde. Pevnost byla dokončena již v roce 1787, a tak mohla začít plnit svoji úlohu.

Jejím hlavním úkolem bylo bránit severní hranice rakouské říše proti Pruskému království. Pevnost měla i svá další využití. Byla vlastně obrovskou zbrojnicí, skladištěm střelného prachu, zásob jídla a v neposlední řadě také poskytovala bezpečné ubytování vojákům i civilistům.

Ubytování: V klubovně pionýrské skupiny Za Vodou, v centru Josefova (5 minut od vstupu do podzemních chodeb). V prostorách klubovny (400m2) se nachází prostorná herna, vybavená kuchyň s jídelnou, patrová ložnice, sociální zařízení (WC, sprchy), trampolína, stolní tenis, stolní fotbal, a jiné. Kapacita klubovny – do 40 osob. Cena za osobu a za noc – 25 Kč + spotřeba energie. Více na www.zavodou.pionyr.cz.

Doprava: Vlak: Jaroměř, hlavní nádraží (30 minut), autobus: Josefov, náměstí (přímo u klubovny) nebo Jaroměř, Špice (30 minut)

GPS souřadnice: 50°20’17.780″N, 15°55’43.683″E

Geocaching: V pevnosti Josefov se nachází poměrně povedená multikeš s názvem „Špiónem v Josefově“, která je rozdělena na čtyři části + bonus. Tato multina vás provede po celé pevnosti a blízkém okolí. Hlavní roli zde hraje tesař Ignác Pábil (skutečná historická postava), který byl jedním ze stavitelů pevnosti a byl odsouzen za přechovávání plánů pevnosti Josefov. Počítejte s tím, že vám vyluštění a nalezení této série zabere poměrně dost času. Pokud však budete úspěšní, dostanete šanci prohlédnout si podzemní chodby v místech, kde se běžně neprovádí a o kterých ani většina místních obyvatel nemá tušení.

Součástí série jsou tyto poklady:

Špionem v Josefově 1 – Korunní hradby GC13TD1

Špionem v Josefově 2 – Východ GC13TDJ

Špionem v Josefově 3 – Západ GC13TDK

Špionem v Josefově 4 – Město GC13TDP

Špionem v Josefově 5 – Bonus GC13TDQ

Pokud máte rádi výzvy, nabízíme vám poněkud náročnější keš „Vzpomínka na Obrok 09“, která byla založena jako vzpomínka na celostátní setkání roverů Obrok 2009, které se zde v pevnosti konalo. Nedoporučujeme lovit s malými dětmi, terén i obtížnost čítají 4,5 hvězdiček! (GC223QW)

Pionýrské keše: Pionýrská keš je stále ještě ve výstavbě. Brzy by se měly její souřadnice objevit na www.geo.pionyr.cz

Pionýrské skupiny v okolí:

Pionýrská skupina Za Vodou Josefov (www.zavodou.pionyr.cz)

Pionýrská skupina Pohoda Jaroměř (www.ptomaxim.cz)

Pionýrská skupina Přátelství Jaroměř (www.pspratelstvi.estranky.cz)

Náměty na výlety:

Podzemní chodby Josefov

Vojenskohistorické muzeum Josefov

Kuks a Braunův Betlém

Zoologická zahrada Dvůr Králové n. L.

Ratibořice a Babiččino údolí

Ivana Vejvodová, PS Za Vodou Josefov