Geopozvánka: Jindřichův Hradec

Lokalita: Jižní Čechy

Představení

Jindřichův Hradec je malebné historické město na rozhraní Třeboňské pánve plné rybníků a České Kanady. Hlavní dominantou města je komplex hradu a zámku, který je třetím největším v republice. Hrad je proslavený rovněž postavou Bílé paní, o které se můžete dozvědět víc v jedné z kešek. Město, které letos oslavilo 720 let od svého založení, se tyčí nad rybníkem Vajgar, v jehož středu se zelená uměle vybudovaný ostrov. V Jindřichově Hradci se nachází dvě muzea – Muzeum Jindřichohradecka, v němž naleznete mimo jiné Krýzovy jesličky, největší mechanický lidový betlém na světě, a Muzeum fotografie a moderních obrazových médií. Zajímavým místem je i gotický kostel sv. Jana Křtitele s množstvím nástěnných maleb, na kterých se skrývají i tajemní mutanti. (viz. např. Záhady Toma Wizarda, 11. 1. 2012.)

Ubytování

K ubytování je možné využít klubovnu, kterou využívají obě místní pionýrské skupiny. Nachází se nedaleko historického centra Jindřichova Hradce. Spaní je zde možné na matracích (cca 15) ve vlastním spacáku či na karimatkách. K dispozici je základní kuchyňské a sociální vybavení (bez sprch), možné je zapůjčení sportovního vybavení či her. V areálu klubovny se nachází arboretum s mnoha vzácnými dřevinami a ohniště. V případě zájmu naleznete kontakty na stránkách PS 8. března (www.8brezna.pionyr.cz).

GPS souřadnice

N 49° 08.869

E 015° 00.021

Geocaching

V Jindřichově Hradci i jeho okolí se nachází velké množství všech druhů kešek. Zajímavostí je, že město leží přímo na 15. poledníku, tedy přesně ve středu našeho časového pásma. Zvláště multikeše vás provedou křížem krážem celým centrem města, a protože se prolínají, je dobré si je uložit do GPSky a postupně lovit, jak přijdou pod ruku. A při lovu buďte opatrní, mudlů je tu požehnaně. J

Zajímavé keše

Tradiční:

• Městská věž Jindřichův Hradec (GC1EG5E) – keška je ukrytá přímo ve věži, ze které je krásný výhled na celé město i jeho okolí.
  • Porcinkule (GC3XGDC) – skrýš se nachází nedaleko naší klubovny.
  • Narozeninový dárek (GC1KWB3) – lodičku s sebou. J
  • Oranžérie (GC2DWRW)
  • Spore54 – VAJGAR (GC382JR)

Multi:

• Město nad Vajgarem (GCZY4T) – tato keš vás provede nejzajímavějšími místy Jindřichova Hradce.
  • The secret of Lords from Hradec (GCKT4V) – další keška, která vám ukáže historické centrum města.
  • Střelnice (GCVYR0) – krátká, ale zapeklitá multina.
  • Jindřichův Hradec (GC10JH1)
  • Série průmyslových keší – textil (GC3F4D9), lihovarnictví (GC3G5MD), strojírenství (GC3G0YC), rybářství (GC3HC2Q), dřevozpracující (GC3GDMH), mlékárenství (GC3GW8M).

Mystery:

• Záhada Bílé paní (GC1PF5G) – keška připomínající známou postavu jihočeských hradů, navíc si užijete luštění známé šifry i hezká místa.
  • Nostalgie (GC1JBEM) – máte v oddíle milovníka filmů pro pamětníky? Pak je tato keš přesně pro vás.
  • Voda na polívku (GCJ19993) – tato keš vás vytáhne kousek od Hradce, logy jsou plné receptů, takže se můžete inspirovat. J
  • Zapomenutý – Forgotten Jindřichův Hradec (GC26DFJ)
  • Víkendová (GC24E29)

Pionýrské keše

Pionýrská: Pionýrská keš v Jindřichově Hradci bude spuštěna začátkem října tohoto roku. Jedná se o mystery keš, jejíž úvodní souřadnice vás zavedou k naší klubovně, kde budete mít za úkol zjistit informaci vedoucí k nalezení finálky. K získání souřadnic umístění keše je třeba vyluštit i další informace za využití tábornických dovedností. Ověříte si znalosti uzlů, ohňů či mapových značek. Věřím, že vyluštění nebude problém, a teď už hurá pro poklad! 🙂

Pionýrské skupiny v okolí

PS 8. března Jindřichův Hradec (www.8brezna.pionyr.cz),

PS Jindřichův Hradec

Náměty na výlety

I okolí Jindřichova Hradce je bohaté na zajímavá místa. Na nich se v naprosté většině případů skrývají i zajímavé kešky.

• Jindřichohradecká úzkokolejka – unikátní úzkorozchodná trať, na které se můžete svézt parním historickým vláčkem (GCPWDZ).
  • Jindřišské údolí – údolí Hamerského potoka je krásným místem na procházku (GC10EJ9, GC1CQAT).
  • Lanštejn – tajuplná zřícenina hradu s vyhlídkovou věží v srdci České Kanady (GC10EJ6)
  • Červená Lhota – pohádkový vodní zámek (GCKBPY, GC3QDPF).
  • Houbový Park Roseč – Ráj skřítků a muzeum fosílií s programy pro skupiny.
  • Keramika R. Hulíková Děbolín – dílny pro malé i velké.

Zdeněk Malý (geonick Peponek a Lenin),

PS 8. března Jindřichův Hradec