Geopozvánka: Hradec Králové

Milí pionýři,

pokud jste příznivcem aktivity zvané geocaching, bude se vám v královském věnném městě Hradci Králové moc líbit. Keškami různých typů, tvarů a velikostí se to tu jen hemží. Hradec Králové je na přímém železničním tahu na Prahu a na Liberec, není proto problém sem zajet třeba jen na jeden den. Kdybyste však chtěli do těchto míst zavítat s oddílem na delší dobu, nabízíme vám kvalitní ubytování nedaleko odtud – v pevnostním městě Josefov (vlakem cca 15 minut), kde sídlí Pionýrská skupina Za Vodou. Kapacita ubytování je 50 osob, klubovna nabízí  kvalitní zázemí (vaření, sociálky, sprchy, klubovny, kuchyň s jídelnou, stolní fotbal, stolní tenis, deskové hry…). Ale pojďme se vrátit ke geocachingu.

Zřejmě si geocaching budete chtít spojit s prohlídkou města, pojďme se proto podívat do samotného centra města. Rozhodně byste neměli zapomenout na prohlídku Malého a Velkého náměstí, kde naleznete první dvě multikeše Osobnosti HK (Malé náměstí) – GC25AWCOsobnosti HK (Velké náměstí) – GC26AH0. Jedná se o krátké mutliny, které se věnují osobnostem spjatým s Hradcem Králové.

Když už tady budete, určitě nezapomeňte navštívit renesanční Bílou věž, která je nejvyšší dominantou města a z jejíchž ochozů se otvírá návštěvníkům úžasný pohled na město i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor (www.bilavez.cz).

Ale pojďme dál. Určitě se budete chtít trošku projít, k tomu se vám hodí mutlina s názvem Hradecké mosty – GCYT84, která vás seznámí s historií hradeckých mostů a po několika z nich vás také provede.

Pokud jste již unaveni, přijměte naše pozvání do odpočinkových Jiráskových sadů, které leží na soutoku Labe s Orlicí. Historie tohoto parku sahá až do poloviny 19. století, kdy bylo město ještě pevností. Ve 20. – 30. letech minulého století byla velká část parku zničena velkými mrazy a větrnou smrští. V roce 1926 byl na tomto místě založen růžový háj a o rok později alpinum. Kromě toho, že zde můžete odlovit další z multikeší s názvem Soutok Labe a Orlice – GCR6E6, tak zde můžete posvačit mezi skupinou všetečných nutrií, které se zde díky přehnanému krmení místních obyvatel přemnožily a kterým právě nyní hrozí odchyt a stěhování k chovatelům.

Pokud ještě nejste vyčerpaní, navrhuji uzavřít vaše pionýrské keškování tradiční keší s názvem Jez Hučák – GC34PZG. Jez vybudovala firma Kress a Bernard z Prahy. Byl uveden do provozu v roce 1911 a o rok později i vodní elektrárna. Jez spolu s budovou vodní elektrárny je architektonicky navržen v secesním slohu architektem J. Sandrem a tvoří jednu z nejkrásnějších historických dominant města. Doporučuji si rezervovat prohlídku vodní elektrárny, stojí to za to.

Mnoho zážitků i odlovených keší

Ivana Vejvodová