Geopozvánka do Habartova

Lokalita: Karlovarský kraj, Sokolovsko

Představení: Město Habartov se nachází v nadmořské výšce 483 m/nm a je situováno na severozápadním svahu Sokolovské hnědouhelné pánve. Město obhospodařuje katastr o celkové výměře 2117 ha. Pod jeho administrativní správu náleží celkem pět částí: Habartov, Kluč, Úžlabí, Lítov a Horní Částkov. V současných letech prochází Habartov rozsáhlou proměnou. Stále zdokonaluje svou občanskou vybavenost, v roce 2009 zde bylo otevřeno infocentrum, kde působí knihovna s muzeem, zaměřeným na prvorepublikové četnictvo.

Těžební činnost v jeho okolí došla razantního útlumu a na řadu přišly rozsáhlé rekultivace, které by měly postupně navrátit krajinu opět k užívání lidem. V těsné blízkosti vznikla lokalita Boden, kde se nacházejí dvě jezera. Jedno určené rybářům, druhé pak k rekreačnímu koupání. Prostor je dnes široko daleko znám také díky více jak tříkilometrovému in-lineovému okruhu (Habartovská osmička), který se stal velmi vyhledávaným a oblíbeným.

Ubytování: Přespání je možné po dohodě v klubovně PS. des. St. Roubala na podlaze ve vlastním spacáku. Kontakt: František Kováč, tel: 777 248 705, e-mail: habartovsky.pionyr@tiscali.cz

Doprava: Nejlépe vlakem do Sokolova a odtud autobusem do Habartova

GPS souřadnice: N. 50° 10.963   E 012° 32.992

Geocaching: V našem městě se nacházejí celkem čtyři keše. Dvě tradiční, jedna mystery a jedna Wherigo keš.

Tradiční keš:

První tradička Habartovský incident ( GC24X15) vás zavede k místnímu muzeu, kde se dozvíte o nejvýznamnější dějinné události, vážící se k městu. Šlo o pokus o Henleinovský puč 13. září 1938, kdy zfanatizovaný dav německých ordnerů zaútočil na místní četnickou stanici. Výsledkem byl krvavý střet, který přinesl oběti na obou stranách. Památku čtyř českých četníků (Jana Koukola, Antonína Křepely, Vladimíra Černého a Stanislava Roubala), hájících svobodu a demokracii, dnes připomíná zrekonstruovaný památník a každoročně i výroční pietní akt.

Druhou tradičkou je Rádské koupaliště (GC4Q63J). Tato vodní nádrž byla založena v 60. letech 20. století jako zásobárna vody pro parní lokomotivy na dolu Medard. Je napájena Radvanovským potokem. Po elektrifikaci vlaků začala nádrž sloužit jako přírodní koupaliště, které se nachází v nadmořské výšce okolo 484 metrů. Při troše štěstí můžete ve vodě zahlédnout i raka, což je důkazem čistoty nádrže.

Mystery keš:

Jezero Medard – Historie v pohybu ( GC3T1XV) Tato mysterka vám malinko potrápí mozkové závity. Můžete sledovat přerod povrchového hnědouhelného dolu Medard-Libik na rekreační oblast kolem nově vznikajícího jezera, které se svým objemem rovná i známé vodní nádrži Jesenice na Chebsku. V přímém přenosu tak uvidíte, jak lidé dramaticky mění krajinu, ve které žijí.

Wherigo keš:

Inlinedrom 0.1 (GC4Q7DM) Tato keš vás provede po místním in-lineovém okruhu zvaném „Habartovská osmička“.

Pionýrské keše: Zatím zde ještě není, ale už se pracuje na jejím založení.

Pionýrské skupiny v okolí: PS des. St. Roubala Habartov a PS Březová

Náměty na výlety: Františkovy Lázně, Mariánské Lázně, Karlovy Vary, Geowest park Černava u Nové Role.

Anna Kováčová, PS des. St. Roubala