CLONA: Nejlepší fotky roku 2016

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 55 soutěžících ve čtyřech věkových kategoriích (A – 4 soutěžící, B – 17 soutěžících, C – 13 soutěžících a D – 21 soutěžících).

Stejně jako loni soutěžilo nejvíce fotografů v nejstarší kategorii (tedy nad 26 let), naopak nejméně snímků bylo v nejmladší kategorii. To je také důvod toho, proč byla kategorie A posuzována bez ohledu na téma.

V polovině ledna se fotografie objevily i na facebookových stránkách Pionýra, kde mohli lidé hlasovat a udělit Cenu veřejnosti. O pouhé dva hlasy zvítězila fotka „Přidej se“ Moniky Stejskalové, která získala 38 hlasů. Nutno dodat, že porazila snímek stejné autorky „Mouka na schůzce.“

Stále platí, že nejvíce snímků soutěžící posílají do kategorie Tábory a výpravy a Příroda a životní prostředí. Letošní pohyblivé téma Pionýr frčí (Pionýr v pohybu) zaujalo a sešlo se několik vskutku povedených snímků.

Mirka Tolarová

Složení poroty

Jaroslav Vogeltanz – profesionální fotograf se zaměřením na přírodu, desítky let praxe (Zoo Plzeň, Plzeňský deník, dříve Pravda)
Vladimír Pinker – profesionální fotograf se zaměřením na portréty a svatby
Zdeňka Šimková – fotografka se zaměřením na portréty a jezdectví
Weronika Gray – výtvarnice a fotografka
Marek Novák – amatérský fotograf
Miroslava Tolarová – redaktorka Plzeňského deníku, amatérská fotografka

Šestičlenná porota posuzovala příspěvky s ohledem na věk i téma, fotografie dostal každý člen elektronicky (aniž by věděl, kdo je autorem kterého snímku) a hodnotil je každý samostatně vyplněním hodnotícího listu. V každé věkové a tematické kategorii mohl porotce udělit první, druhé a třetí místo, za něž příspěvek získal 3, 2 a 1 bod.

Každý porotce měl právo udělit tzv. čestnou cenu snímku, který si podle něj zaslouží ocenit zvlášť. Této možnosti využili jen dva porotci.

Zvláštní cena porotce

Porotce: Marek Novák
Snímek: Lenka Sakařová (PS Zborovice) „Pohled vzhůru“
Zdůvodnění: Netradiční pohled na svět. Střed korun je excentricky umístěn a to fotografii svědčí. I černobílé podání přináší jakési snové vyjádření.

Porotce: Miroslava Tolarová
Snímek: Lucie Fišerová
(PS Vysočina Svitavy) „Stydím se“
Zdůvodnění: Líbí se mi i kompozice a barevnost. Na první pohled kobylka (či co to je) vypadá jako obyčejný květ, který však člověka nutí se nad snímkem z neznámého důvodu zastavit a prozkoumat ho blíže. Ve snímku je velká něha.

Vítězné snímky dle kategorií