Chceme uspořádat akci

Když se oddíl rozběhne a daří se mu, dřív nebo později obvykle přijde touha zkusit něco nového. Proto většina oddílů doplňuje svůj roční plán i o různé akce. Pod slovem akce se může samozřejmě skrývat leccos, my si tu představíme pár námětů na „víkendovky“ a na akce pro veřejnost.

Nápady na víkendovky

můžete najít například v Mozaice a také na webu Inspiruj se:

• Noc s literaturou (Mozaika únor 2016)
  • Pionýrská sobota (Mozaika březen 2017)
  • Další příklady dobré praxe najdete na: cz/inspirace/priklady-dobre-praxe – vyzkoušet můžete třeba z kategorie nejmladších Oslavu státního svátku zábavně a Záchrannou misi na pomoc Zemi (které jsou vhodné pro věkově smíšené oddíly), Putování se zvířátky nebo z kategorie starších Po stopách „Yettiho“ (vyšlo i v Mozaice leden 2017).
  • Náměty na výlety najdete v samostatné rubrice v Mozaice (také na internetu: pionyr.cz/category/namety/vylety/).
  • Anebo zkuste spojit výpravy se zábavnou „hrou“ geocaching. V každé Mozaice vychází geopozvánka (pionyr.cz/category/namety/geopozvanka/). Projekt Pionýrský geocaching nabízí kromě námětů i hmotnou podporu – například pro založení vlastní „kešky“.

Tip:

• Pro víkendové akce je možné využít podporu MŠMT (viz vydané Pokyny pro čerpání dotací MŠMT).

Akce pro veřejnost

Začínáte a chcete dát lidem v okolí vědět, že tu jste? Nebo hledáte členy? Nebo se prostě jen chcete pobavit a nabídnout činnost každému, kdo si ji bude chtít vyzkoušet? Akce pro veřejnost vám tohle všechno mohou splnit. Navíc jsou také dobrou příležitostí, aby se i děti ocitly v roli organizátorů, a dobře se hodí k zapojení i těch odrostlejších členů, kteří třeba nemohou každý týden vést schůzku.

Zde je ale připomínáme jen pro úplnost. Jestli se chcete o jejich pořádání dozvědět víc, zalistujte Mozaikami nazpět až k dubnu 2016, kdy jim byl věnován tematický speciál. K němu byl připojen i příklad dobré praxe: Čertovská škola, kde jsou popsané praktické zkušenosti z jedné takové akce.

Víte že…

• v Pionýru každý rok proběhne více než tisíc akcí pro veřejnost?