Brněnská příroda

Lokace: Jižní Morava

Představení

I přesto, že je Brno druhé největší město v republice a má pestrou strojírenskou a průmyslovou historii i současnost, je jeho příroda na dosah. V jeho těsné blízkosti se kromě známého CHKO Moravský kras nachází i plno dalších Přírodních rezervací a parků. Do jednoho z nich, Přírodního parku Baba, se dnes podíváme. Přírodní park Baba je rozsáhlá zalesněná vyvýšenina s mnoha loukami. Nejvyšší bod – Sychrov – dosahuje nadmořské výšky 463 metrů. V přírodním parku lze podél žlutě značené turistické cesty nalézt celkem pět historických hraničních kamenů, stojících na katastrální hranici mezi Jinačovicemi a Brnem. Další hraniční kámen lze pak nalézt na východní hranici přírodního parku, a to konkrétně na katastrální hranici mezi brněnskou městskou částí Brno-Ivanovice a obcí Jinačovice.

Ubytování

Je možné se ubytovat v sídle krajské organizace Pionýra (Údolní 58a, N 49°11.95018‘, E 16°35.39338‘). Je zde malý sál, klubovna, kuchyňka a hygienické zázemí. Cena je 60 Kč/osoba/noc. Pro detaily se ozvěte na e-mail kancelar@jmpionyr.cz, nebo na tel. 777 248 711. Je možné se taky ubytovat v naší klubovně v Řečkovicích (reckovice.pionyr.cz), odkud je to na kešky Ivanovické zastavení blíž a v Řečkovicích je také jedna z keší série Památné stromy.

Doprava

Do Brna se dostanete asi nejsnadněji vlakem. Nádraží je navíc v centru a k ubytování můžete jednoduše dojet z hlavního vlakového nádraží za 10 minut tramvají číslo 4 (zastávka Všetičkova) nebo číslo 1 (zastávka Řečkovice). Je možné se také dopravit žlutým autobusem, jehož zastávka je také u hlavního vlakového nádraží.

Geocaching

Dnes vás chceme pozvat do vybrané lokality v okrajové části Brna. V Ivanovicích na vás čeká celá série, a to ne jen tak ledajaká. Pro milovníky přírody je tu zatím (podle popisu série je v plánu rozšíření) připraveno devět různých zvířátek, například hlemýžď, mravenec, sýkora a další. Přitom se děti nejen naučí, jak daná zvířátka vypadají, ale také kde žijí a jaké je jejich přirozené prostředí. Kešky jsou totiž umístěny velmi nápaditě, ale více už vám prozrazovat nebudeme, jelikož bychom vás ochudili o vskutku netradiční kačerský zážitek.

Ivanovické zastavení #1 – #9 (GC4KENC, GC4KF6F, GC4T3K4, GC4T0ZX, GC54327, GC5462C, GC54652, GC5465F, GC546TH).

V Brně se kromě zvířecí série nalézá také série památných stromů, které jsou vždy umístěny u některého z nejstarších stromů v Brně. Tři z nich jsou tradiční, jedna je složitější a potrápí vaše mozkové závity o něco déle, jelikož je to mystery. Kešky jsou různě po Brně (v centru, v Králově poli, v Řečkovicích, a na Veveří), takže vás krásně provedou přes celé Brno.

Památné stromy Brna – Smrk ztepilý (GC1EE7K), Památné stromy Brna – Platan na Veveří (GC1C3AR), Památné stromy Brna – Platan na Benešově třídě (GC1NF3J), Památné stromy Brna – Platan u pomníku (GC3BDM4, mystery).

Kromě těchto keší najdete v Brně i plno dalších, server Geocaching.com uvádí přibližně 1500. Vydat se můžete třeba do Mariánského údolí, kde najdete podél cesty například keš Staré zámky (GC1BHZX) nebo Hrad (GCN860) věnované velkomoravskému hradisku. Nebo se vydat do obory Holedná, která slouží k chovu muflonů a daňků, součástí je několik jezírek, malá obora s divokými prasaty a několik odpočinkových altánů. Vede tudy cca 5 km dlouhá naučná stezka, na které najdete plno tradičních, mystery i multikeší.

Víťa Ondráček, Jirka Vlček

Pionýr Řečkovice