Kaleidoskop 03/2017

1. 4. 1987 došlo k zahájení činnosti Letecké záchranné služby v ČSSR.

1. 4. 2002 Nizozemsko jako první na světě legalizovalo eutanazii.

2. 4. 1792 byl v USA zaveden dolar jako oficiální platidlo.

2. 4. 1902 bylo v Los Angeles otevřeno první kino určené pouze k promítání filmů, které neslo hrdý název Elektrické divadlo.

3. 4. 1347 vydal Karel IV. listinu oznamující jeho úmysl založit Nové Město pražské.

3. 4. 2002 byla pod 27 letech ukončena mírovou dohodou občanská válka v Angole.

4. 4. 1832 se narodil český architekt Josef Zítek, autor projektu Národního divadla a Rudolfina.

5. 4. 1832 byla vydaná Badeniho jazyková nařízení, zrovnoprávňující oba zemské jazyky, český a německý, ve vnitřním úředním styku.

5. 4. 1862 se narodil Vincenc Hlavinka, český průkopník vodárenství, meliorací, kanalizací a čištění odpadních vod.

6. 4. 1917 vstoupily Spojené státy americké do první světové války.

7. 4. 1827 prodal anglický chemik John Walke první zápalky, které o rok dříve vynalezl.

7. 4. 1927 bylo uskutečněno první veřejné televizní vysílání na dálku, z Washingtonu do New Yorku.

8. 4. 1912 se narodil Jozef Gabčík, slovenský voják, který se podílel na atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942.

9. 4. 1937 se narodil Pavel Klener, český politik a lékař, který je průkopníkem v zavádění chemoterapie zhoubných nádorů do klinické praxe.

10. 4. 1782 Choderlos de Laclos vydává román Nebezpečné známosti, který okamžitě vyvolává v Paříži skandál otevřeným popisem volných mravů některých společenských vrstev.

10. 4. 1847 se narodil Joseph Pulitzer, maďarsko-americký novinář, zakladatel Pulitzerovy ceny.

12. 4. 1937 Sir Frank Whittle otestoval první proudový motor určený k pohánění letadel.

12. 4. 1962 se narodil slovenský zpěvák Pavol Habera, člen hudební skupiny TEAM.

13. 4. 1902 James C. Penny otevírá v Kemmeru (Wyoming, USA) první obchod. V současnosti jsou řetězce obchodů Penny po celém světě.

14. 4. 1912 parník Titanic na své první plavbě přes Atlantik narazil na ledovou kru. Další den kolem 2:20 se potopil.

14. 4. 1927 byla ve Švédsku založena automobilka Volvo.

15. 4. 1912 se narodil věčný vůdce Severní Koreje, komunistický vůdce Kim Ir-sen, zakladatel ideologie Čučche.

15. 4. 1452 se narodil italský renesanční umělec, vynálezce, konstruktér, architekt… Leonardo da Vinci, mimo jiné autor obrazu Mona Lisa.

16. 4. 1867 se narodil jeden z tvůrců prvního letadla těžšího než vzduch, Wilbur Wright.

22. 4. 1592 se narodil Wilhelm Schickard, německý polyhistor a konstruktér prvního mechanického kalkulátoru.

22. 4. 1947 cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund vyjeli na svou první velkou výpravu osobním vozem Tatra přes Afriku do Jižní Ameriky.

24. 4. 1942 se narodila americká herečka Barbra Streisandová, jedna z komerčně nejúspěšnějších umělkyň v moderní historii. Získala několik cen Gramy a Emmy, Oscarů, Zlatých glóbů a dalších ocenění.

25. 4. 1892 se narodil Giuseppe Maria Palatucci, katolický biskup, který zachránil tisíce Židů před holokaustem.

25. 4. 1932 se narodil František Venclovský, dálkový plavec, který v roce 1971 jako první československý občan přeplaval kanál La Manche z Francie do Anglie.

28. 4. 1867 se české korunovační klenoty navrátily z Vídně, kam byly odvezeny za prusko-rakouské války, trvale do Prahy.

Největší vynálezy

aneb samozřejmosti, které hýbou světem
Jestliže minulý vynález (kompas) zmenšil svět pomyslně, protože usnadnil navigaci, tentokrát si povíme něco o objevu, který skutečně urychlil a usnadnil cestování, měl ale i mnoho jiných využití a setkat se s ním můžeme dodnes.

Parní stroj
Nejdůležitějším objevem 18. a 19. století byl vynález parního stroje, kvůli kterému si celé období vysloužilo přízvisko „století páry“. Parní stroj totiž stál v pozadí obrovských proměn světa. Parní lokomotivy umožnily pohyb do té doby nemyslitelnou rychlostí a parní stroje byly i u vzniku prvních továren, které dokázaly vytvářet mnohem více než ruční práce. Vynález parního stroje ovšem neznamenal změny pouze v technice, ale i ve společnosti. Lidé se začínají stěhovat za prací v továrnách do měst a jsou tak položeny základy moderní společnosti.

Vývoj parního stroje však nebyl jednorázovým objevem a s jeho postupným vývojem jsou spjata jména hned několika vědců. Na úplném počátku vyvinul anglický inženýr Thomas Savery přístroj, který za použití páry odčerpával vodu z dolů. Tento mechanismus posléze vylepšil Thomas Newcomen přidáním parou poháněného pístu a odsud byl už jen krůček k objevu Jamese Watta, který stroj výrazně zdokonalil a umožnil tak jeho masové využití.

V průběhu 19. století byl parní stroj využíván téměř ve všech oblastech průmyslu i zemědělství a jeho význam poklesl až ve 20. století, kdy byl vytlačen spalovacím motorem.